Svetový automobilový priemysel zachvátila v pondelok ďalšia vlna negatívnych správ, keď údaje o počte predaných vozidiel ukázali pokles vo Švédsku, Japonsku a Južnej Kórei.

Automobilové koncerny v časoch finančnej krízy a zhoršujúcej sa ekonomickej situácie znižujú produkciu a žiadajú od vlád pomoc.

Počet zaregistrovaných nových áut vo Švédsku v novembri poklesol medzimesačne o 36 percent, čo je najväčší prepad od roku 1993. „Finančná kríza a slabá ekonomika dopadli na automobilový priemysel plnou silou,“ povedal pre agentúru Reuters švédsky analytik Bertil Molden.

Švédske automobilky Volvo a Saab sú začlenené do amerických koncernov Ford a General Motors. Tie už požiadali švédsku vládu o pomoc.

Predaj juhokórejských výrobcov automobilov oslabil na domácom trhu v novembri o 8,6 percenta, zatiaľ čo na japonskom trhu sa predalo o 18,2 percenta menej vozidiel ako v predchádzajúcom roku.

Predaj automobilov na európskom trhu sa počas prvých desiatich mesiacov súčasného roka znížil o 5,4 percenta, na čo výrobcovia ako PSA Peugeot Citroen a Renault reagovali znižovaním svojej výroby a uzatváraním prevádzok, keďže sa im nedarí znížiť stavy nepredaných vozidiel do konca roka.

"Štvrtý kvartál bude pre všetkých výrobcov automobilov veľmi deprimujúci. Problémom však je budúci rok a dopadom slabšieho dopytu a úverovej krízy sa nikto nevyhne," povedal pre Reuters Cho Soo-hong, analytik spoločnosti Hyundai Securities.

Foto na titulke - Flickr.com