Menšinový podiel zostal v rukách cyperskej schránkovej firmy Segfield Investments s napojením na štruktúry skupiny J&T. Schránková spoločnosť donedávna držala viac ako osemdesiat percent akcií. Dnes jej podiel klesol na necelých desať percent. Zvyšok ostal v rukách minoritných akcionárov.

Opäť pod jednou strechou

SES sa tak ocitne pod jednou strechou so svojou bývalou dcérskou spoločnosťou SES Energy zameranou na montážne činnosti, ktorú pred štyrmi rokmi odkúpilo práve EPI. Transakcia vtedy vyvolala vlnu nevôle medzi minoritnými akcionármi, ktorí sa obávali, že D. Křetínský chce týmto spôsobom vybrať zo SES ziskové činnosti a nechať v nej len stratovú výrobu.

EPI získala podiel navýšením základného imania spoločnosti SES, ktorá koncom minulého roka upísala nové akcie vo výške 24 miliónov eur. Základné imanie tak stúplo z troch miliónov eur na viac ako 27 miliónov eur.

Staré dlhy

EPI však do slovenskej strojárskej firmy nepriniesla nové financie. Skupina D. Křetínského v priebehu posledných štyroch rokov pod seba prevzala pohľadávky iných firiem ako J&T Private Equity alebo Royal Bank of Scotland voči SES a tie potom spolu s vlastnými pôžičkami v celkovej výške takmer 51 miliónov eur vložila do základného imania slovenského výrobcu kotlov ako nepeňažný vklad.

Týmto krokom sa SES v podstate odbremenili od dlhov, keďže veriteľ a dlžník splynuli do jedného subjektu. Vzhľadom na to, že SES nie je v najlepšej finančnej kondícii a má už dlhodobo záporné vlastné imanie, znalecký posudok stanovil hodnotu pohľadávky len na 24 miliónov eur a nie päťdesiat miliónov eur.

Opäť v strate

SES klesli v prvom polroku vlaňajška tržby o viac ako sedemdesiat percent na 12,6 milióna eur a ku koncu júna tak skončili v strate jedenásť miliónov eur. Firma vlani ukončila dodávky dvoch kotlov v Turecku vo výške 80 miliónov eur a nové projekty nabiehajú pomaly.

Vlani vo februári SES podpísali zmluvu na modernizáciu stomegawattového bloku tepelnej elektrárne na Kube za 90 miliónov eur. Ide o najväčší investičný projekt v energetike na tomto ostrove za posledných dvadsať rokov. Za jeho získanie v prospech SES loboval na Kube aj premiér Robert Fico. Projekt chce firma ukončiť do konca roku 2019.

V českej elektrárni Třebovice zase SES pokračujú v modernizácií tamojších kotlov, keď získali opciu na denitrifikáciu ďalšieho. Zároveň podnik rozbieha aj projekt dodávky kotlov v slovinskej uhoľnej elektrárni Šoštajn a dokončuje dodávku kotlov do spaľovne komunálneho odpadu v oblasti North Yorkshire vo Veľkej Británii.