Na českú cestovku Firo-tour s ročným obratom viac ako miliarda českých korún (Kč), čo je vyše 38 miliónov eur, vyhlásil súd v Prahe takzvané moratórium. Firma sa dostala do finančných problémov kvôli pandémii nového koronavírusu.

Vyhlásením moratória získala cestovná kancelária tri mesiace na to, aby si v bankách vybavila financovanie. V ochrannej lehote firma nemusí splácať dlhy veriteľom a získa čas na reštrukturalizáciu.

Wizzair
Neprehliadnite

Lacné letenky môžu vydržať možno až do konca roka

Spoločnosť však aj naďalej predáva zájazdy a dovolenky, informuje o tom portál iDnes.cz. „V tejto chvíli máme rozpracovaný úver so zárukou v rámci programu Covid III, rokovania bohužiaľ trvajú dlhšie, než sme čakali, preto sme sa rozhodli pre moratórium,“ uvádza hovorkyňa cestovky Lucie Frnochová.

Cestovná kancelária má v zahraničí zhruba tisíc klientov, no podľa hovorkyne sa ich súčasná situácia nedotkne. Vlani spoločnosť hospodárila s obratom vyše 1,3 miliardy korún a zamestnávala 86 ľudí.

Aktualizované 2. septembra:

Fimra Firo-tour Slovensko funguje samostatne a je v inej kondícii ako český Firo-tour. Slovenská cestovná kancelária (CK) nemá žiadne finančné problémy, uviedol pre TASR jej obchodný riaditeľ Marcel Siekel.

„Nemáme žiadne finančné problémy, naši klienti normálne dovolenkujú aktuálne v Chorvátsku, na Rodose, Kréte a Korfu,“ zdôraznil M. Siekel. Reagoval tak na informácie o tom, že Mestský súd v Prahe vyhlásil mimoriadne moratórium na českú CK Firo-tour.

M. Siekel ubezpečil, že na slovenskú cestovnú kanceláriu to nemá žiadny dosah. Jediným spoločným znakom oboch spoločností je podľa neho používanie značky Firo-tour.

„Nemáme dôvod na Slovensku vyhlásiť ochranu pred veriteľmi. Postupne vyplácame všetkých klientov v zmysle nového zákona a čakáme na načerpanie úveru pre ďalšie obdobie. Aktuálne nemáme žiadne záväzky po splatnosti,“ uistil.