„Kontroverzný český magnát dobýva francúzsku tlač,“ znel titulok článku na webe denníka Libération.

V stredu člen predstavenstva CMI Daniel Častvaj povedal, že jeho spoločnosť rokuje s Lagardère Group o nákupe titulov Elle, Télé 7 Jours a niekoľkých ďalších.

Vo štvrtok vyšlo najavo, že firma riadená D. Křetínským poslala ponuku na prevzatie 91-percentného podielu v spoločensko-politickom týždenníka Marianne.

Vo Francúzsku doposiaľ neznámy miliardár sa tak stal objektom veľkého záujmu miestnych novinárov, ktorí vzápätí zistili, že „s médiami hovorí len veľmi zriedka.“

Podľa agentúry AFP sú odbory zastupujúce mediálne vetvu Lagardère Group znepokojené výskytom Křetínského mena v takzvaných panamských dokumentoch (Panama Papers), pretože mal vlastniť firmu na Britských Panenských ostrovoch. Podnikateľ ku kauze uviedol, že v Karibiku má iba legálnu loď.

Pilier medzinárodnej expanzie

„Daniel Křetínský je jedným z troch oligarchov, ktorí prispeli k premene prostredia českých médií, ktoré predtým patrili zahraničným skupinám,“ povedala denníku Libération pracovníčka kancelárie Reportérov bez hraníc pre EÚ a Balkán Pauline Ades-Mevelová.

Podľa francúzskych médií je novým cieľom D. Křetínského urobiť z Francúzska „pilier svojej stratégie medzinárodnej expanzie.“

AFP citovala hlavného ekonóma spoločnosti Cyrrus Lukáša Kovanda, ktorý označil kroky CMI za „agresívnu expanziu opierajúci sa o masívny dlh.“ Odvolával sa tak na ekonomické problémy týždenníka Marianne, ktorý je od januára v konkurznom konaní kvôli neschopnosti splácať dlhy.