Bude pokračovať pomoc štátu podnikateľom, alebo jednoducho tento mesiac končí? Na túto otázku žiadna z firiem zatiaľ nedostala od vlády jednoznačnú odpoveď. Túto nepredvídateľnosť rozhodnutí zo strany vlády vnímajú podnikatelia ako nezodpovednú, nakoľko potrebujú mať nastavené dlhodobejšie plánovanie pri svojom biznise. Zvlášť v čase, keď odštartovala druhá vlna pandémie a mnohé podniky sú opäť v neistote.  

V skutočnosti vláda rozhodla ešte začiatkom leta, len zrejme toto rozhodnutie neprezentovala dosť nahlas na svojich weboch či sociálnych sieťach. Preto si radšej necháva otvorené zadné dvierka, ak by sa situácia s pandémiou zásadnejšie zmenila.

Finančná pomoc len do konca septembra

Vláda pod vedením Igora Matoviča však ešte 15. júla odklepla, že predĺži tzv. Prvú pomoc od štátu na podporu zamestnanosti pre zamestnávateľov a samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) s tým, že ju budú môcť čerpať len do konca septembra. Pritom minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak predložil vlastný návrh s tým, že pomoc sa bude poskytovať dovtedy, dokedy bude potrebná. „Ide len o to, či ju predĺžime o dva, tri mesiace alebo do konca roka,“ prezradil vtedy médiám šéf rezortu.

Napokon padlo rozhodnutie vlády. Úrady práce budú poskytovať príspevky na podporu zamestnanosti aj za mesiace august a september. Nenavýši sa ani výška pomoci, ako to požadovali zamestnávateľské či podnikateľské organizácie, aby sa v čase pandémie pozviechali z najhoršieho.

„Ide o politické rozhodnutie vlády, že príspevky štátu na podporu zamestnanosti sa neupravia. Pomoc sa predĺžila do septembra tým, ktorí sú zasiahnutí pandémiou, a v porovnaní s obdobím pred krízou majú pokles tržieb,“ objasnil pre TREND štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Boris Ažaltovič.

Štát zatiaľ bez zásadných vyjadrení

Na posledné otázky TRENDu, či vláda predsa len nezváži pokračovanie pomoci kvôli novej vlne pandémie, sme nezískali žiadne vyjadrenia. Je len známe, že od roku 2022 plánuje rezort spustiť nový fond na udržanie zamestnanosti, takzvaný trvalý kurzarbeit. Návrh dal do medzirezortného pripomienkového konania, do konca tohto roka by tak zákon mal byť na rokovaní vlády. 

V hre s pomocou zostáva ešte rezort hospodárstva, ktorý pred pár dňami zverejnil výzvu na pomoc súkromnej nedotovanej autobusovej doprave a potenciálne pracuje aj na pomoci ďalším vybraným sektorom. Do konca novembra mu tiež môžu predložiť žiadosť o dotáciu na nájomné firmy, ktoré mali pre koronakrízu zatvorené prevádzky alebo významne obmedzili svoju činnosť.

Pokiaľ ide o finančnú pomoc zo strany štátu na podporu zamestnanosti cez úrady práce, tú budú môcť čerpať podnikatelia už len pár týždňov  Výkazy a žiadosti za august možno zasielať od 1. septembra, avšak s novinkou.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa