Podnikanie v slovenských kúpeľoch je úzko previazané s vlastníckymi pomermi, ktoré v nich vládnu. Tie zariadenia, ktoré už majú jasného majiteľa, prosperujú. Naopak tie, ktoré nemajú vlastnícke vzťahy doriešené, chátrajú.

Pokúsili sme sa zmapovať vlastnícke vzťahy v slovenských kúpeľoch. Nie je to ľahká práca a chce to trocha pátrania. Pomôže obchodný register, e-maily zástupcom kúpeľov a rešerše tlače. Viaceré kúpele nekomunikujú vôbec, v iných sa majitelia rozhodli nezverejňovať vlastnícke pomery.

Niekde je majiteľ neistý, prípadne za oficiálnym vlastníkom zrejme stoja iní ľudia, ktorých je ťažko identifikovať. Naopak, niektoré kúpele sú k otázkam vlastníctva otvorené a na investora, ktorý im pomohol zaradiť sa medzi špičku na Slovensku, sú hrdé.

Podľa Janky Zálešákovej, predsedníčky Asociácie slovenských kúpeľov, prešli takmer všetky slovenské kúpele v roku 1995 do súkromných rúk, pričom si v nich ponechali podiely aj mestá a Všeobecná zdravotná poisťovňa. Odvtedy sa súkromníkom podarilo získať si v kúpeľoch väčšinu a tú využili na odrazenie sa od dna a investície do ich rozvoja. Existujú však aj výnimky.

Kvitnúce Piešťany

Komu patria slovenské kúpele

Jedným z pozitívnych príkladov otvorenej komunikácie sú Slovenské liečebné kúpele Piešťany. Podľa Jany Štefečkovej-Beňačkovej, PR manažérky kúpeľov, bol až do roku 2001 vlastníkom piešťanských kúpeľov Fond národného majetku. Ten ich získal v roku 1999 od firmy Vadium Group na čele s neslávne medializovaným Karolom Martinkom.

V roku 2002 prebehla druhá privatizácia, kde väčšinový podiel v kúpeľoch získala maďarská spoločnosť Danubius Hotels Group, ktorá vlastní aj Mariánske Lázně. Desať percent v akciovke má mesto Piešťany.

Za zahraničného vlastníka sa naozaj kúpele nemusia hanbiť. Ten už v kúpeľoch preinvestoval 1,5 miliardy korún. „Zrekonštruovali sa hotely Thermia Palace a Balnea Palace, balneoterapia Irma a na Kúpeľnom ostrove vyrástlo nové golfové ihrisko,“ uvádza J. Štefečková-Beňačková. Majiteľ zainvestoval aj do výstavby vodného a saunového sveta v hoteli Balnea Esplanade Palace a v Napoleonských kúpeľoch vznikla soľná jaskyňa.

Podľa PR manažérky investor plánuje do roku 2015 preinvestovať ďalších jeden a pol miliardy korún. O výhodách súkromného vlastníka J. Štefečková-Beňačková nepochybuje. Tvrdí, že nový majiteľ neprináša do kúpeľov iba peniaze, ale aj nové kontakty, štandardizované postupy práce a dokáže kúpele lepšie predať, či už účasťou na medzinárodných veľtrhoch, alebo cez svoje pobočky v Európe.

Nešťastný Sliač

Komu patria slovenské kúpele

Janka Zálešáková: Investori nemajú záujem budovať imidž úplne nových kúpeľov, radšej stavajú na osvedčených značkách.

Kúpele v Sliači boli podľa J. Zálešákovej voľakedy jednými z lepších kúpeľov. Žiaľ, osud im neprial. Po nevydarenej privatizácii spoločnosťou Corvas, ktorej majiteľom je exminister zdravotníctva za HZDS Viliam Soboňa, sa táto firma o kúpele od roku 1999 súdi s Fondom národného majetku.

Spory ešte nie sú ukončené – a to je základný problém kúpeľov. „Kým ostatné kúpeľné podniky sa s pomocou súkromných investorov a s využitím eurofondov dostali na úroveň európskeho štandardu, u nás je už takmer desať rokov základnou líniou udržať podnik v chode,“ konštatuje Marian Marianek, technický námestník kúpeľov.

V júli sa v kúpeľoch zmenilo vedenie, v predstavenstve a dozornej rade sa objavili ľudia blízki podnikateľovi Karolovi Konárikovi a strane SNS. Jedným z nich je Štefan Turek, ktorý je zároveň riaditeľom hotela Kaskády, patriaceho K. Konárikovi. Tento podnikateľ pre týždenník 104508>TREND povedal, že je ochotný dohodnúť sa na kúpe väčšinového balíka, či už s V. Soboňom, alebo so štátom. Plánuje na Sliači preinvestovať najmenej pol miliardy korún.

Podľa Trendu K. Konárik má veľkú šancu kúpele získať, lebo má dobré vzťahy s Jánom Slotom. M. Marianek poznamenáva, že o kúpele má záujem niekoľko subjektov, ale do vyriešenia súdneho sporu možno obchodovať len so 49 percentami akcií, zvyšok je blokovaný.

Rozdelené kúpele

Kúpele v Dudinciach sú dnes rozdelené na dva právne subjekty. Liečebné domy Rubín a Smaragd sprivatizovala v roku 1996 spoločnosť Honttherma. V roku 2002 došlo k zmene akcionárov a spoločnosť sa premenovala na Kúpele Dudince.

Komu patria slovenské kúpele

Podľa týždenníka 45996>TREND vtedy do kúpeľov prišiel nový akcionár The Circle Investment Group Holdings, ktorý odvtedy preinvestoval sto miliónov korún na zvýšenie štandardu ubytovania, zlepšenia energetického hospodárenia a výstavbu solária i posilňovne. Podľa Jany Hanákovej, PR manažérky kúpeľov, sú akcionármi firmy slovenské fyzické a právnické osoby a je tam aj jeden zahraničný subjekt. Mesto Dudince má v kúpeľoch tri percentá akcií.

Liečebný ústav Diamant a kúpeľný dom Achát mali záujem kúpiť v roku 2004 kúpele Bojnice. J. Hanáková hovorí, že hoci Slavomír Eliáš, ktorý stojí za kúpeľmi Bojnice, dal najvyššiu ponuku, k predaju nedošlo. Diamant a Achát sú preto stále v štátnych rukách.

Podľa J. Zálešákovej to však kúpeľom neškodí a Diamant si udržuje štandardné služby. J. Hanáková zasa tvrdí, že so štátnym podnikom ich spájajú férové konkurenčné vzťahy a v mnohých oblastiach aj spolupracujú. Napriek tomu je situácia kúpeľov neštandardná.

Prebudené Teplice

Súčasným majoritným akcionárom kúpeľov Trenčianske Teplice je spoločnosť Deotis, ktorá má takmer 70 percent akcií. Všeobecná zdravotná poisťovňa vlastní 20 percent akcií a 10 percent má mesto Trenčianske Teplice. So silným investorom kúpele rozbehli veľké investičné aktivity.

„Po dlhšom období stagnácie sme začali s výstavbou vonkajšieho bazéna v hodnote viac ako 90 miliónov korún a plánujeme postupnú rekonštrukciu kúpeľných domov,“ uvádza Tomáš Vranka, predseda predstavenstva. Okrem toho kúpele rozširujú ponuku procedúr.

Pribudla thajská masáž, lymfodrenáž či masáž lávovými kameňmi. „Snažíme sa ísť s dobou, preto od začiatku budúceho roka pripravujeme pre klientov nové typy pobytov zamerané na chudnutie, osteoporózu a rovnako aj skrášľovacie pobyty,“ dodáva T. Vranka.

Rozvoj vo veľkom

Väčšinovým majiteľom akciovky Kúpele Štrbské Pleso je od roku 2004 klient skupiny J&T spoločnosť Bluecorp Invest. Tá získala 51 percent akcií. Všeobecná zdravotná poisťovňa vlastní 34 percent, mesto Vysoké Tatry má päť percent a fondy Prvej Penzijnej 10 percent. Slovenská finančná skupina berie podľa jej hovorcu Maroša Sýkoru Štrbské Pleso ako developerský projekt.

V rámci neho už dokončuje rekonštrukciu liečebného domu Hviezdoslav na päťhviezdičkový hotel za 1,3 miliardy korún. Pred dokončením je aj liečebný dom Solisko a niekoľko sto miliónov sa chystá použiť na hotel Helios.

Okrem rekonštrukcie budov chce väčšinový vlastník revitalizovať kúpeľnú kolonádu a pokračovať v kúpeľnom podnikaní. „Zatiaľ sú kúpele stratový podnik a vyžadujú si ešte veľa peňazí, ale je to dlhodobá investícia,“ hovorí M. Sýkora.

    Kúpeľné lokality zanikajú

    V 18. storočí bolo na Slovensku 137 kúpeľných lokalít. V súčasnosti je ich už podľa Asociácie slovenských kúpeľov iba 26 a nové na zelenej lúke budú sotva vznikať. „Investori nemajú záujem budovať imidž úplne nových kúpeľov, radšej stavajú na osvedčených značkách,“ myslí si Janka Zálešáková.
    Kúpele zanikali v dôsledku zničenia vo vojne a vo viacerých prípadoch zlyhali neschopní vlastníci. Po prvej a druhej svetovej vojne zanikli kúpele v Slanej vode, v Herľanoch, vo Vyhniach či v Novej Ľubovni. Čerstvo zaniknuté sú kúpele v Korytnici pri Ružomberku. Ich súčasní majitelia tvrdia, že ich plánujú obnoviť, len hľadajú vhodného investora.

Foto – Milan David, Maňo Štrauch, Sylvia Bieliková