Na Slovensku jeho skupina spoluvlastní agrárne podniky na zhruba 30-tisíc hektárov pôdy. Je jedným z najväčších agrárnych investorov popri dánskych farmároch, Andrejovi Babišovi či Jánovi Sabolovi. No teraz je SFD dohodnutá na prevzatí hneď viacerých bieloruských fariem až na ploche skoro 100-tisíc hektárov. Teda na vyše dvadsatine tuzemskej agrárnej pôdy.

S Lukašenkovým podpisom

„Náš holding podpísal dve memorandá s bieloruskými guberniami Grodnenskou a Brestskou, kde sme získali exkluzívnu investičnú príležitosť týkajúcu sa podnikov hospodáriacich na takmer stotisíc hektároch,“ vysvetlil vo štvrtok D. Kratky na pôde Ministerstva pôdohospodárstva, ktoré investíciu podporilo aj za účasti predstaviteľov bieloruskej vlády.

Podpora na najvyššej štátnej úrovni je nutná z toho dôvodu, že Kratkeho SFD má predmetné farmy odkupovať práve od bieloruskej vlády. Zmluvy pritom podľa neho bude podpisovať samotný prezident dodnes socialistického Bieloruska Alexandr Lukašenko.

„Bieloruská strana víta, že o našu investíciu ma záujem aj slovenská vláda. Podpora našich politikov nám pomáha. A veľké pochopenie sme našli v Bielorusku aj u nášho tamojšieho veľvyslanca,“ hovorí D. Kratky. Slovensko pritom v Bielorusku zastupuje bývalý vrcholový politik z prelomu milénia Jozef Migaš.

Po Kellnerovi preberá na Východe obrovské farmy aj slovenský právnik Kratky

Alexander Lukašenko Zdroj: TASR

D. Kratky pre TREND spresnil, že dnes jeho družstvom preberané farmy ovláda z majoritnej časti práve bieloruský štát a ostatok podielov v nich držia v rukách zamestnanci samotných agropodnikov. Kratkeho družstvo má pritom odkupovať 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa