M. Fulec najskôr so žalobou o zhruba 3,2 miliardy českých korún (asi 118 miliónov eur) voči O2 na nižších súdoch takmer uspel. Peniaze však neuvidel, nakoľko v roku 2014 Ústavný súd vyriekol, že boli porušené práva O2 a slovenské súdy nemajú právomoc nad českou O2. Po takmer dvojročnej prestávke chce M. Fulec opäť dostať O2 do súdneho konania.

O prípade Trend prvýkrát informoval vlani. Je zaujímavý výškou žalovanej sumy, ktorá by v prípade, že M. Fulec uspeje, spôsobila významné problémy aj takému gigantovi ako je O2.

Na začiatku boli štátne zákazky

Údajná pohľadávka sa týka obchodu zo začiatku tisícročia. O2 – pôvodne Český Telecom mal v spolupráci s firmou RVI rozbehnúť viacero projektov financovaných zo štátneho rozpočtu. Zo spoločného biznisu napokon zišlo, český operátor tvrdí, že rokovania ukončil bez podpisu zmluvy.

RVI napriek tomu požadovala 1,1 miliardy českých korún ako náhradu škody za neuzavretie zmlúv, čo Telecom nepovažoval za oprávnený nárok. Podnik RVI o dva roky neskôr skončil v exekúcii a pohľadávka sa dostala na dražbu. Cez Českú republiku a Cyprus putovala ďalej na Slovensko. Z cyperskej schránky ju prevzala slovenská firma Pet-Pack a následne ďalšia slovenská Bell Trade.

Práve v posledných dvoch menovaných vystupuje M. Fulec. V Pet–Packu figuroval do roku 2009 a v súčasnosti je konateľom Bell Trade, spoločnosti, ktorá je aktuálnym vlastníkom pohľadávky voči O2.

Slovenské súdy už raz pohľadávku, ktorú O2 považuje za vymyslenú, potvrdili. A to napriek skutočnosti, že O2 ani nebola účastníkom konania. Súdny spor sa totiž odohral medzi Pet-Packom a Bell Trade. Dôvodom bolo, že Bell Trade neuhradil dohodnutú odplatu za postúpenie pohľadávky. Namiesto toho, aby štandardne žaloval o zaplatenie, Pet-Pack žiadal, aby sudca rozhodol o existencii pohľadávky. Podľa právnikov O2 tento postup bol len účelovou prípravou na ďalšie kroky.

Bell Trade zastúpený M. Fulecom totiž následne zažaloval O2 na Okresnom súde v Malackách. Ten najskôr konanie voči O2 zastavil, ale Krajský súd v Bratislave nariadil, aby pokračoval. Pohľadávka medzičasom „narástla“.

Kým na začiatku išlo o miliardu českých korún ako náhradu škody za neuzavretie zmlúv, Bell Trade už žiadal viac. Vychádzal pritom zo zmlúv, ktoré sa mali uzavrieť a ktorých predpokladaná hodnota mala byť takmer 19 miliárd českých korún z čoho na súde uplatňoval 9,7 miliardy českých korún.

Od hrozby zaplatenia rekordnej sumy zachránil O2 len Ústavný súd, ktorý konštatoval, že boli porušené práva českej spoločnosti. O nároku mali totiž rozhodovať české, nie slovenské súdy.

Ďalší pokus

Najnovší vývoj ale ukazuje, že O2 ešte súboj so slovenským advokátom nevyhrala. M. Fulec totiž nedávno požiadal Okresný súd v Malackách, kde vedie jeho Bell Trade stále spor s Pet-Packom, aby do neho zapojil aj O2. Zdôvodnil to tým, že Bell Trade musel z dôvodu neplnenia O2 odstúpiť od zmlúv, ktoré ešte na začiatku celého príbehu uzavrela česká RVI. Súd mu v máji nevyhovel, takže sa odvolal na Krajský súd v Bratislave, ktorý ešte nerozhodol.

Podľa hovorkyne O2 Lucie Pecháčkovej ide o „opätovný pokus spoločnosti Bell Trade založiť právomoc slovenských súdov voči O2.“ Ak by M. Fulec žaloval českú firmu priamo, musel by to urobiť v Českej republike. V Prahe pritom podľa L. Pecháčkovej od roku roku 2014 prebieha súdne konanie, ktoré finálne potvrdí, že údajné zmluvy, od ktorých sa Bell Trade snaží odvodiť svoje nároky, vôbec nevznikli.

M. Fulec na otázky Trendu zaslané mailom neodpovedal. V minulosti však poskytol týždenníku Trend vyjadrenie, kde pripustil, že sa usiluje o to, aby o pohľadávke voči O2 rozhodovali slovenské, nie české súdy. Tvrdí, že je to prirodzené, keďže ako advokát pozná lepšie slovenské právne prostredie. Odmietol, že by to súviselo s tým, že jeho manželka je známa sudkyňa.

Eva Fulcová v minulosti pôsobila na Krajskom súde v Bratislave, v súčasnosti je predsedníčkou jedného z bratislavských okresných súdov.

O2 podala pre pohľadávku, ktorú považuje za vymyslenú, pred rokom v Českej republike aj trestné oznámenie. Vyšetrovanie stále nie je ukončené.