V rozhovore pre TREND.sk generálny riaditeľ skupiny Matador Martin Kele vysvetľuje, čo bolo dôvodom predaja, prečo si vybrali práve portugalskú spoločnosť a ako chcú využiť financie z tejto transakcie.

Prečo ste sa rozhodli predať podiel v Matador Automotive Vráble?

Je to reakcia na aktuálny vývoj v automobilovom priemysle, kde vidíme dva jasné trendy – globalizáciu a platformizáciu. Automobilky sa dnes snažia vyrábať čím ďalej tým viac modelov na jednotných platformách naprieč svojimi závodmi v celej Európe. Ako dodávateľ preto musíme byť schopní dodávať komponenty pre tieto platformu vo všetkých krajinách. No dodávať lisované a najmä zvárané dielce zo Slovenska napríklad do Nemecka je veľmi drahé. Museli by sme si v každej krajine postaviť vlastný závod, čo je zase investične príliš nákladné. No ak by sme nemohli dodávať platformové veci do viacerých krajín, v budúcnosti by nás to mohlo diskvalifikovať z biznisu.

Prečo ste si vybrali práve Sodeciu Group?

Je to etablovaná a finančne veľmi silná skupina, no vzájomne sa na trhoch neprekrývame. Sodecia získa touto transakciou výrobné kapacity v strednej Európe a v Rusku a my zase budeme môcť dodávať do závodov automobiliek v západnej Európe. Sodecia má totiž svoje fabriky v Nemecku, Taliansku, Portugalsku a ďalších krajinách. Navyše Portugalci majú portfólio zákazníkov, ktoré my nemáme, čiže aj z hľadiska diverzifikácie sú pre nás vhodný partner. Bol to teda obojstranne výhodný obchod.

Plánuje Matador Group v dlhododobom horizonte úplne vystúpiť zo sériovej výroby karosárskych dielcov pre automobilky tak, ako to spravil v minulosti pri výrobe pneumatík?

Nie, my plánujeme dlhodobo zostať v tomto segmente. Táto transakcia nie je o tom, že by sme sa začali pomaly sťahovať z automotive biznisu. Práve naopak, chceme tieto naše kapacity ešte viac posilniť a stať sa globálnym hráčom.

Kedy ste začali v Matadore uvažovať o spojení s nejakým novým partnerom?

Bol to dlhodobý proces, ktorý sa naštartoval v čase, kedy sa objavili prvé informácie o možnom príchode Jaguaru Land Rover na Slovensko. Investori nás začali oslovovať s ponukami na spojenie. Zhodnotili sme, že zo strednodobého hľadiska má zmysel spojiť sa s niekým globálnejším, aby sme zabezpečili dlhodobú udržateľnosť a perspektívu tohto biznisu.

Kele: Matador z automotive neodchádza, financie využijeme na expanziu

Zdroj: Maňo Štrauch

Na čo vaša skupina využije finančné prostriedky z tejto transakcie?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa