Parta – Gas vlastnili na polovicu Pro Domo a podnikateľ známy z IT biznisu Peter Lukeš. Práve ten od partnerov odkúpil akcie a stal sa stopercentným majiteľom Parta- Gas. Išlo mu najmä o nehnuteľnosť s pozemkom v Bratislave, ktorú spoločnosť vlastní a kde plánuje nový developerský projekt.

„Ako developer som mal záujem o budovu skladu, ktorá je jediným majetkom spoločnosti Parta Gas. Akcie som kúpil na spoločnosť Immocap Group, v rámci ktorej realizujem posledných pätnásť rokov developerské projekty,“ uviedol P. Lukeš pre TREND. Na mieste má vyrásť administratívna budova.

Obchod sa uskutočnil ešte v zime. Spravidla si akcionári dividendy z mimoriadneho zisku z predaja podielu v inej firme vyplácajú až ďalší rok. V najbližšom majetkovom priznaní P. Kažimíra tak tieto príjmy ešte nebude vidno. Okrem ministra financií, ktorý má 25 percent akcií Pro Domo, boli podľa posledného výpisu z obchodného registra akcionármi Peter Hrnčiar a Eva Brhelová, manželka Jozefa Brhela. Pro Domo sa zaoberá najmä predajom a prenájmom nehnuteľností, má časť areálu v bratislavskej Dúbravke.

Skladovacie priestory vo vlastníctve Parta – Gasu majú desaťtisíc metrov štvorcových. Ako povedal P. Kažimír v januárovom rozhovore pre TREND, historicky najväčší nájomníci boli Orange a Tatra banka so svojím archívom. V najlepšej ére mal podľa neho Parta-Gas výnosy dvanásť miliónov korún ročne. Podľa Finstatu mala spoločnosť posledné roky tržby okolo 300-tisíc eur.

Lukešova IT firma Ditec má dlhodobo viaceré zmluvy so štátom v oblasti IT, pracuje pre colnú správu, ktorá patrí pod rezort P. Kažimíra. V januárovom rozhovore sa Trend ministra pýtal, či jeho obchodné vzťahy nemajú vplyv na štátne zákazky. K. P. Lukešovi povedal: „Nie som v kontakte s Lukešom. Stretneme sa niekedy na spoločenských akciách. Ditec bol v colnej správe prítomný dávno predo mnou a zrejme bude aj dávno po mne.“