Izraelská armáda vykonala v piatok vzdušné útoky na pásmo Gazy v reakcii na raketový útok z Gazy voči Izraelu. Napätie v oblasti eskalovalo po tom, ako izraelská armáda vo štvrtok podľa palestínskych úradov zabila pri zásahu na Západnom brehu Jordánu deväť Palestínčanov, informuje agentúra AFP.

,,IDF (Izraelské obranné sily) práve útočia na pásmo Gazy," uviedla izraelská armáda vo vyhlásení. Dodala, že ide o reakciu na dve rakety odpálené z Gazy na Izrael okolo polnoci miestneho času (vo štvrtok o 23.00 h SEČ). Neskôr oznámila, že z Gazy boli odpálené aj ďalšie tri rakety.      

Zdroje agentúry AFP z pásma Gazy, kontrolovaného militantným islamistickým hnutím Hamas, uviedli, že zaznamenali 15 útokov na vojenské ciele a zatiaľ neboli hlásené zranenia.

Väčšinu rakiet odpálených z pásma Gazy zneškodnil izraelský systém protivzdušnej obrany, oznámila izraelská armáda.

K útoku spustenému z Gazy sa zatiaľ nikto neprihlásil. Hnutie Hamas a palestínska bunka Islamského džihádu však vo štvrtok vyhlásili, že budú odpovedať na zásah izraelskej armády v utečeneckom tábore v meste Džanín, pri ktorom zahynulo deväť Palestínčanov. Izrael zásah označil ako protiteroristickú operáciu, pripomína AFP.

Ďalšie dôležité správy

Ministerstvá zahraničných vecí Belgicka, Dánska, Francúzska, Holandska, Írska, Nemecka, Španielska, Švédska a Talianska uviedli, že tvrdenia Izraela, že tieto mimovládne organizácie sú napojené na ľavicový Ľudový front za oslobodenie Palestíny (PFLP), boli „prešetrené so všetkou vážnosťou
Neprehliadnite

Palestínčania prerušili bezpečnostné väzby s Izraelom, informuje AFP