Vytvárať nové pracovné miesta v časoch recesie nikdy nebolo jednoduché. V súčasnosti navyše pandémia vniesla obrovskú mieru neistoty do plánovania výroby. Dnes naplno bežiace fabriky môžu mať už o pár týždňov nútené odstávky produkcie. Pravdepodobne sa tak stane v prípade tvrdého nemeckého lockdownu, ktorý najskôr rovnako ako na jar dočasne zníži dopyt po tovaroch vyrábaných na Slovensku.

Bez nových investícií vláda len ťažko otočí covidom spôsobený nárast nezamestnanosti. Od začiatku roka prišlo o zamestnanie viac ako 64-tisíc ľudí a aktuálne môže z úradov práce do zamestnania nastúpiť až 201-tisíc Slovákov. Tento zlý stav sa vláda pokúsi zvrátiť štedrejšou podporou firiem investujúcich do rozširovania výroby a tvorby nových pracovných miest.

„Vzhľadom na akútnu potrebu podpory hospodárskeho rozvoja v súvislosti s ozdravením ekonomiky, návrh nariadenia dočasne zmierňuje niektoré vybrané podmienky na poskytnutie investičnej pomoci v prospech nových investícií, ktoré sa budú o investičnú pomoc potenciálne uchádzať,“ uvádza savo vládnom nariadení o poskytovaní investičnej pomoci schválenom v stredu.

Vývoj nezamestnanosti na Slovensku počas pandémie v roku 2020.
Infogram

Podpora aj pri menšom počte strojov

S príchodom nového roka začnú platiť menej prísne pravidlá pre nákupy nových strojov. „Podmienka dosiahnutia minimálneho percentuálneho podielu nových strojov, prístrojov a zariadení sa znižuje o 10 percent,“ uvádza sa v nariadení o investičnej pomoci. V najmenej rozvinutých okresoch musí byť v súčasnosti podiel nových strojov na dlhodobom hmotnom majetku vo výške 30 percent a v najviac prosperujúcich až 60 percent.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa