Vplyv koronakrízy na ekonomiku sa začína prejavovať aj v mikrooblastiach a nielen makroekonomických štatistikách. V prípade fúzií a akvizícií v regióne strednej a východnej Európy ide o najhoršie výsledky za posledných jedenásť rokov.

Vlani investície v regióne CEE dosiahli objem necelých 61 miliárd eur, čo je pokles o takmer 13 percent, uvádza najnovší prieskum poradenskej a právnickej spoločnosti CMS.

volkswagen, automobilka, automitive, investicie
Neprehliadnite

TOP 10 investícií ohlásených na Slovensku v roku 2020

Aj napriek pretrvávajúcim ekonomickým obmedzeniam však na konci minulého roku bolo na trhu cítiť známky oživenia. Posledný štvrťrok totiž zaznamenal najlepšie výsledky od roku 2016.

Trhy sú odolné

Napriek prísnym obmedzeniam sa investori aj trh snažili novej situácii rýchlo prispôsobiť. „Náš región síce zasiali prísne ekonomické reštrikcie, ale vďaka okamžitej reakcii neboli negatívne dôsledky také závažné, ako sa predpokladalo. Aj keď sa viaceré obchody nakoniec neukončili, od jesene sme zaznamenali významné aktivity firiem a investorov, ktoré sú dobrou správou pre rok 2021,“ uviedla partnerka a vedúca korporátneho tímu v advokátskej kancelárii CMS v Bratislave Petra Čorba Stark.

Reálny dosah investície Volkswagenu ukáže čas
Zdroj: Volkswagen Slovakia

Ako dodala, rozvíjajúce sa trhy strednej a východnej Európy sa ukázali ako veľmi odolné a dosiahli lepšie výsledky než rovnako postihnuté iné regióny. Firmy mali totiž pripravené kľúčové strategické dohody so zahraničnými investormi a silné ostali najmä aktivity v oblasti private equity.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa