Zlato sa v tomto roku ocitlo na horskej dráhe. Historicky bezpečný prístav pre investorov čelí dlhodobo výrazným tlakom.

Drahý kov, ktorý bol po dekády vnímaný tiež ako protiinflačné aktívum, v ostatných mesiacoch a na pozadí vysokej inflácie, stráca na sile.

Spoločne s ostatnými drahými kovmi stihlo zlato v tomto roku siahnuť na nové rekordy, ale v ostatných týždňoch výraznejšie stráca.

Pred investorov sa preto stavia otázka, či najnovšia geopolitická situácia a hroziaca recesia v ekonomike odsunú kov na vedľajšiu koľaj, alebo naopak vytvoria pôdu na opätovný rýchly rast jeho ceny.

Inflácia vyhráva

Cena zlata už medzičasom klesla najviac od minuloročného marca, obchodovala sa za približne 1680 amerických dolárov za trojskú uncu. Hoci v ostatných dňoch dokázal najcennejší kov straty a prepad korigovať, analytici predpovedajú temnejší scenár.

Atraktivitu zlata okrem iného znižujú vyhliadky na zdražovanie peňazí zo strany veľkých centrálnych bánk a riziko dlhodobo vysokej inflácie.

Analytici naznačujú, že súmrak éry drahých kovov sa začal, a hrozba recesie ešte viac zníži ich ceny. Ako inflačná poistka sú vraj v súčasnej situácii na nič.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa