Blízky východ ešte nezažil taký boom verejných akciových ponúk, ako vlani. Tento trend pokračuje aj v tomto roku. IPO plynárenskej firmy Adnoc Gas vynieslo minulý týždeň 2,5 miliardy dolárov, čo je dosiaľ najväčšia takáto transakcia na svete. Investori zadali na päť percentný podiel objednávky za 124 miliárd dolárov, čo bola viac ako 50-násobná úroveň upisovania. Adnoc dokonca na základe silného dopytu o štvrtinu zvýšil veľkosť ponuky.

Majoritná energetická spoločnosť z Abú Zabí ťažila vlani z prudkých cien zemného plynu. Za 12 mesiacov do októbra dosiahla rekordný zisk 8,7 miliardy dolárov. Hoci ceny plynu v posledných mesiacoch klesli, v Európe a Ázii sú stále vysoko nad historickými priemermi. Očakáva sa tiež, že dopyt po skvapalnenom zemnom plyne, do ktorého Spojené arabské emiráty investujú miliardy dolárov, zostane dlhé roky silný.

IPO Adnoc Gas bolo dosiaľ vôbec najväčším a prekonalo aj chemickú firmu Borouge v hodnote dvoch miliárd dolárov z polovice vlaňajška. V tomto roku si krátko pred Adnoc Gas pripísal druhú najväčšiu IPO v regióne turecký výrobca transformátorov Astor Enerji, avšak s rádovo nižším objemom 139 miliónov dolárov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa