Zorientovať sa v investíciách je pre Slovákov čoraz lákavejšie. O tom, že investičný proces vyžaduje viac ako iba nakupovať veci, ktoré strácajú na cene, aj o tom, že vyššia životná úroveň, po ktorej mnohí túžia, je vďaka dlhodobému a dobre premyslenému investovaniu na dosah ruky, hovorí Vladimír Bencz z IAD Investmensts.

IAD Investments je najstaršia správcovská spoločnosť na Slovensku. Ako sa počas 30 rokov zmenila?

Spoločnosť vznikla v roku 1991 s názvom AGROINVEST, neskôr sa premenovala na Investičná a Dôchodková správcovská spoločnosť a od roku 2008 sme IAD Investments. Jednou z našich dlhodobých priorít je digitalizácia. Podarilo sa nám implementovať riešenia pre klientov aj na zefektívnenie procesov vo firme a aktuálne pracujeme na úplnom odstránení papierových tlačív. Už od roku 2010 našli klienti sledujú svoje investície online a realizujú transakcie cez webovú službu. Spustili sme mobilnú aplikáciu pre klientov aj sprostredkovateľov. Snažíme sa prichádzať s niečím novým a držať krok s dobou. V roku 2019 sme dosiahli významný míľnik, keď sme prekročili miliardu eur v správe aktív. V súčasnosti spravujeme aktíva v hodnote viac ako 1,18 miliardy. Naším cieľom je prinášať komplexné riešenie investičných potrieb klientov a čo najlepšie zhodnotenie ich investícií.

Vyvíjalo sa aj portfólio produktov?

Našu ponuku tvorí jedenásť štandardných podielových fondov, dva špeciálne fondy nehnuteľností a jeden pre profesionálnych investorov. Ponúkame aj sporiaci program s pravidelným investovaním, ktoré je vhodné na vytvorenie finančnej rezervy na dôchodok, rekonštrukciu nehnuteľnosti alebo na nákupy či vzdelanie. Pre bonitnejších klientov poskytujeme individuálnu správu aktív (niečo podobné privátnemu bankovníctvu) s osobitým prístupom ku klientom, pretože práve individuálny prístup je to, čo nás robí výnimočnými. V ponuke máme aj dva historické fondy. Konkrétne ide o najstarší slovenský podielový fond – 1. PF Slnko, a najstarší realitný fond na Slovensku – Prvý realitný fond.

Ktoré produkty klienti najviac vyhľadávajú?

Veľmi obľúbený je aktuálne náš najvýkonnejší podielový fond Growth Opportunities, ktorý rok 2020 uzavrel s neuveriteľným nárastom 22,59 percenta a pokračuje ďalej s ročnou výkonnosťou 68,50 percenta (k 30. 6. 2021). Kľúčom k úspechu bolo zachovanie chladnej hlavy a rozumné investovanie počas prepadu v začiatkoch koronakrízy minulý rok v marci. Zotavenie trhov bolo veľmi rýchle. Naším najobľúbenejším fondom je Prvý realitný fond, historicky prvý slovenský fond so zameraním na investície do realít. Je to jeden z príkladov, keď vďaka vhodnej skladbe portfólia a aktívnemu prístupu manažmentu aktív majú aktíva schopnosť uchovať si hodnotu a dosahovať výnos aj v krízovom období. Portfólio fondu sa skladá z rôznych typov nehnuteľností (administratívne budovy, logistické parky, obchodné centrá či fotovoltické elektrárne). Neustále vyhľadávame investičné príležitosti a ani situácia s pandémiou koronavírusu nám nezabránila zrealizovať významné akvizície. V roku 2020 išlo o administratívnu budovu D48 vo Varšave, čím Prvý realitný fond vstúpil na najviac likvidný trh nehnuteľností v strednej Európe. Najčerstvejším prírastkom v portfóliu Prvého realitného fondu v roku 2021 je developerský projekt s pozemkami na výstavbu logistického centra vo Vroclave.

Pripravujete aj nejaké novinky?

Neustále inovujeme portfólio a reagujeme na požiadavky investorov aj trendy. Okrem priamych investícií do podielových fondov ponúkame sporiaci program s pravidelným investovaním až na 40 rokov. Pripravujeme nový sporiaci program z ETF fondov tretích strán a novinky v oblasti využitia investičných produktov na dôchodkové sporenie.

Vyššia životná úroveň, po ktorej každý z nás túži, je vďaka dlhodobému investovaniu na dosah ruky.
Vladimír Bencz

Mení sa prístup ľudí k investovaniu?

V minulosti sa ľudia spoliehali na sporenie a investovanie považovali za aktivitu bohatých. Dnes je to inak. Zvyšuje sa úroveň finančnej gramotnosti aj záujem o investičné produkty. V IAD Investments je investovanie dostupné od 20 eur, čím je prístupné pre všetkých, a výnosy podielových fondov sú často omnoho vyššie než sporenie na bankových účtoch. Zmenilo sa toho veľa aj vzhľadom na digitalizáciu, možnosť sledovať vývoj investícií z pohodlia domova a uľahčovanie procesu investovania. Vyššia životná úroveň, po ktorej pravdepodobne každý z nás túži, je tak vďaka dlhodobému investovaniu na dosah ruky.

Ľudia majú na výber. Zvládnu investovať sami alebo sa môžu obrátiť na finančného sprostredkovateľa. Ako investovať na vlastnú päsť?

Začal by som osobnou finančnou analýzou,  sadnúť si a spísať mesačné príjmy a výdavky domácnosti. Koľko zarobím, koľko musím nevyhnutne minúť? Zrátať fixné výdavky na hypotéku, bývanie, pôžičky a prirátať výdavky na jedlo, oblečenie, tankovanie, možno na dodatočný luxus, ktorý si plánujem dopriať. Od množstva peňazí, ktoré mi zostanú, sa odraziť a stanoviť si ciele, ktoré investovaním chcem dosiahnuť. Nemenej dôležité je zvážiť mieru rizika, ktoré som ochotný podstúpiť. S investovaním je vždy spojené riziko. Posledným krokom je výber investičného produktu a finančného partnera. Ak tomu nechcem venovať čas, zdá sa mi to komplikované, je vhodné obrátiť sa na finančného sprostredkovateľa.

Sú Slováci investične zdatní?

Investovanie je čoraz viac skloňovanou témou. Ľudia sa možno aj pre koronakrízu, ktorá zasiahla celý svet, začali viac zaujímať o to, ako by mohli zhodnotiť našetrené prostriedky a zabezpečiť si budúcnosť. Mnohí však experimentujú, skúšajú rôzne investičné aplikácie, ktoré lákajú na investovanie bez poplatkov. Zarábať peniaze na trhoch sa navonok javí ako extrémne jednoduché, až zistíte, že nie je, no už môže byť neskoro. Investičný proces si vyžaduje viac, ako iba kupovať veci, ktoré stúpajú na cene. Naši portfólio manažéri trávia denne hodiny čítaním výročných správ, odvetvových analýz a sledovaním zmien a vývoja trhu, aby obozretne nakupovali a predávali finančné nástroje v podielových fondoch a zabezpečili investorom očakávané výnosy.

Budú ľudia v budúcnosti hľadať cestu k investovaniu častejšie, čo sa týka napríklad zabezpečenia dôchodku?

Tento trend vidíme už dnes. Ľudia chcú zabezpečiť sebe či deťom budúcnosť, dôchodok alebo iba zhodnocovať financie. Myslím si, že ľudia si budú hľadať čoraz viac cestu k investovaniu a k prerozdeleniu zdrojov, ktoré v konečnom dôsledku povedie k realizácii ich cieľov.

Počas 30 rokov ste získali mnoho ocenení. Ktoré má najväčšiu cenu?

IAD Investments získalo naozaj veľké množstvo ocenení v rôznych súťažiach – napríklad TOP Fond Slovakia, Zlatá minca a Fincentrum&Forbes. Prvý realitný fond získal sedem ocenení a najnovším prírastkom je ocenenie pre Korunový realitný fond, ktorý v roku 2020 získal ocenenie Fond s najlepším výnosom a rizikom v kategórii realitných fondov a fondov alternatívnych investícií v súťaži Top Fond Slovakia 2020. Každé ocenenie má pre nás vysokú hodnotu.

Čo vás núti ísť vpred?

Dôležitá je pre nás spokojnosť investorov a klientov. Vážime si ich dôveru v našu spoločnosť a jej produkty aj spoluprácu s obchodnými partnermi. Vážime si aj našich zamestnancov, bez ktorých by to nešlo.

Aké sú vaše ďalšie ambície?

Naďalej sa budeme spolu s našimi zamestnancami snažiť skvalitňovať a modernizovať produkty a služby. Ak nám to prinesie ďalšiu miliardu, bude nás to tešiť, ale hlavným cieľom naďalej ostáva investovať s obozretnosťou a odbornou starostlivosťou.

Vladimír Bencz (48)
Je výkonný riaditeľ a od roku 2013 predseda Predstavenstva IAD Investments. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Pracoval vo VUB Invest a VUB Asset management a bol členom Predstavenstva dôchodkovej správcovskej spoločnosti Sympatia-Pohoda.