Sieť predajní Hypernova sa onedlho opäť zmenší. S koncom roka odzvoní dvom prevádzkam v obchodných centrách - v bratislavskom Avione a košickom Atrium Optima. V portfóliu prevádzkovateľa, ktorým je skupina Terno, tak zostane už len pätica Hypernov. Pôvodne ich na Slovensku fungovalo vyše dvadsať.

Zoštíhľovanie siete veľkoplošných Hypernov sa začalo vlani ešte pod taktovkou predchádzajúcich majiteľov okolo Michala Holíka. Manažér blízky finančnej skupine J&T ju prevzal od holandského Aholdu v roku 2014, no s redukciou stratového reťazca dlho váhal. 

Začiatkom tohto roka sa celá kapitálovo podvýživená rodina obchodných reťazcov okolo Terna (Terno, Moja Samoška, Hypernova) presťahovala do portfólia spoločnosti Sandberg Capital, ktorú kontroluje bývalý partner J&T Martin Fedor.

Súčasný vlastník mal v pláne Hypernovy zmenšiť a zatraktívniť pre zákazníkov. Po dvoch kolách početnejšej redukcie siete, ktorá prebehla vlani a začiatkom tohto roka, mu zostala „na krku“ deviatka predajní, z toho iba tri vo vlastných priestoroch (Pezinok, Poprad a Prešov).

V prípade zvyšných sa rokovalo o nových podmienkach nájomných zmlúv. V lete Terno zatvorilo neperspektívnu Hypernovu v Trenčíne a skončila tiež predajňa v Liptovskom Mikuláši.

V Bratislave a Košiciach z pohľadu Terna nedošlo k uspokojivým dohodám a tak Hypernova v týchto mestách končí. Na lukratívne miesto v bratislavskom Avione si brúsi zuby Kaufland, ktorý v predstihu požiadal o stavebné povolenie. Istý flek ale zatiaľ nemá.

„O prevádzkovaní hypermarketu v Avione aktuálne prebiehajú rokovania,“ hovorí Andrea Aujeská, riaditeľka najväčšieho bratislavského nákupného centra. Ak by Kaufland nahradil Hypernovu v Avione, nebola by to prvá takáto výmena. Do prestavbe priestorov po Hypernove sa prosperujúci nemecký reťazec pustil v Prievidzi, kde už jednu predajňu prevádzkuje.

Okrem Hypernov, ktoré sa nachádzajú vo vlastných budovách prevádzkovateľa, zostávajú na trhu už len dve predajne. V Nitre a Považskej Bystrici. Podľa informácií Denníka N by začiatkom budúceho roka mala „padnúť“ aj nitrianska Hypernova.

Skupina Terno tvrdí, že pätica Hypernov, ktoré zostanú fungovať od januára, sa postupne rebranduje a remodeluje na nové Terno. K samotnej zmene obchodných priestorov má dôjsť v budúcom roku.

V pezinskej, popradskej a prešovskej Hypernove už podľa Terna došlo k zefektívneniu predajných plôch tak, aby odrážali súčasné trendy nakupovania.

„Dnešný spotrebiteľ uprednostňuje čerstvé a kvalitné potraviny, pre ktorých predaj postačuje menšia plocha, než tomu bolo v minulosti, keď v hypermarketoch bolo bežné nakupovať nielen potraviny, ale aj spotrebnú elektroniku či hračky,“ uvádza v tlačovej správe skupina Terno.

Zatvorené obchody Hypernova boli situované v samostatných budovách alebo nákupných centrách. Niektoré si už našli nové využitie. Uvoľnené priestory v Leviciach, Nových Zámkoch a Ružomberku sa po modro-žltom reťazci premaľovali na zeleno.

Obsadil ich slovenský hobbymarket Hobbi, ktorý vlastní František Csivre. Lokality veľmi dobre pozná, pretože v minulosti šéfoval slovenskému Aholdu, čo bol pôvodný prevádzkovateľ Hypernov od roku 2001.

Ako sa vytráca Hypernova

rok 2012 – Humenné, Komárno (prevádzku predajne prevzalo Tesco)
jún 2015 – Bardejov, Spišská Nová Ves, Michalovce, Rimavská Sobota, Zvolen, Nové Zámky, Levice
január 2016 – Prievidza, Ružomberok, Dunajská Streda, Lučenec
jún 2016 – Trenčín
august 2016 – Liptovský Mikuláš
december 2016 – Bratislava, Košice