Spoločnosť Energochemica SE, ktorá tento rok vstúpila na pražskú burzu, kúpila od českej spoločnosti Via Chem Slovakia skrachovanú slovenskú chemičku Novácke chemické závody (NCHZ).  Napísali to dnes Hospodárske noviny (HN).

Plánom spoločnosti Energochemica sa eTREND venoval v článku Črtá sa nový holding Istrokapitálu a J&T.

Holding Energochemica SE získal NCHZ po tom, čo slovenský Protimonopolný úrad (PMÚ) v lete povolil firme Via Chem Slovakia vstup do chemickej fabriky. Via Chem Slovakia patrí do skupiny Via Chem Group, NCHZ kúpila od konkurzného správcu za 2,2 milióna eur.

Energochemica SE bola založená koncom roka 2011 a sídli v Prahe. Jej základné imanie predstavuje 3,8 miliardy českých korún (152 miliónov eur). Zámerom holdingu je stať sa jednou z významných chemických skupín v oblasti strednej a východnej Európy. Okrem NCHZ podľa denníka už kúpil aj chemický závod PTCHEM Dubová a spoločnosť Novácka energetika, ktorá NCHZ dodáva elektrinu. HN napísali, že malý podiel v holdingu vlastnia J&T Banka a Poštová banka.

Šéf NCHZ Ondrej Macko uviedol, že podnik by sa mohol dostať do zisku v priebehu niekoľkých rokov, ak sa mu podarí zbaviť dlhov. Chemická fabrika tiež potrebuje peniaze na investície do rozvoja a do ekológie. „Musíme uskutočniť generálku karbidových pecí. Máme tiež rozpracovaný projekt na membránovú analýzu, pretože od roku 2020 bude v Európskej únii zakázaná ortuťová elektrolýza,“ povedal O. Macko.

NCHZ sa zameriava na produkciu výrobkov na báze chlóru, karbidu vápniku a technických plynov, ako aj polyvinylchloridu. Firma sa dostala v roku 2009 do konkurzu po tom, čo jej Európska komisia udelila pokutu 19,6 milióna eur za údajnú kartelovú dohodu s ďalšími spoločnosťami ohľadom cien a pôsobenia na trhu. Špekulovalo sa, že majitelia NCHZ poslali chemičku do konkurzu zámerne, aby sa podnik vyhol povinnosti zaplatiť pokutu. Konkurzný správca NCHZ pohľadávku Európskej komisie voči chemičke poprel, čo komisia napadla na súde. Ten podľa dostupných informácií ešte nerozhodol.

Téme sa venoval TREND 22/2012 v článku Istro-partička vybabrala s Bruselom.

Ilustračné foto na titulke - Vladimír Benko