Cieľom nového investičného zámeru je vybudovať pri Žiari nad Hronom recyklačné pracovisko na zhodnocovanie hliníkovej trosky, teda odpadu z výroby hliníka. Podľa prvotných odhadov by výstavba recyklačného strediska mala stáť 10,5 milióna eur.

Závod by mal byť dostatočne veľký na spracovanie do 30-tisíc ton materiálu ročne. Hliníková troska by do prevádzky mala prichádzať už v drvenom stave. Následne by sa z nej hydrometalurgicky získaval oxid hlinitý opäť využiteľný v hutníctve, ale aj suroviny pre stavebný priemysel, či na výrobu ako poľnohospodárskych hnojív.

Recyklačný závod stáť na pozemkoch investora v priemyselnej zóne obce Ladomerská Vieska. Investor chce, v prípade získania potrebných povolení, začať s výstavbou závodu už tento rok, pričom uvedený do prevádzky by mohol byť zhruba v polovici roka 2023. Prácu v nepretržitej prevádzke by v ňom mohlo nájsť jedenásť ľudí.

Práve v okolí Žiaru nad Hronom sa už dnes sústreďuje viacero podnikov na výrobu, ale aj spracovanie hliníka. Priamo v susedstve mesta sídli najväčší výrobca Slovalco, v neďalekej Novej Bani zas tržbami druhý najväčší závod Cortizo Slovakia.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa