Hoci je pondelok, v priestoroch spoločnosti Henkel na Plynárenskej ulici v Bratislave vládne tichá a komorná atmosféra. Na recepcii ma víta riaditeľka korporátnej komunikácie Henkelu pre Slovensko, Česko a Maďarsko Zuzana Kaňuchová, ktorá ma následne spolu so senior špecialistom pre hospodársku správu budov Patrikom Talnaiom sprevádza budovou.

Na každom poschodí sedia niekoľkí ľudia roztrúsení naprieč spoločnými kancelárskymi priestormi. Ostatní majú home office. Podľa Z. Kaňuchovej sa to oproti predcovidovým časom otočilo. Predtým vládol v Henkeli ruch, ľudia boli zvyknutí pracovať v živom kolektíve. Epidémia zmenila ich návyky a v súčasnosti preferujú až tri štvrtiny zamestnancov prácu z domu. Majú povinnosť prísť na pracovisko aspoň päťkrát do mesiaca. Predtým to bolo opačne – tých päť dní mali dovolené pracovať z domu.

Do priestorov pritom spoločnosť paradoxne investovala tesne pred vypuknutím pandémie. Pribudli zasadacie miestnosti rôznych veľkostí a obrovský priestor spoločných kancelárií sa rozčlenil na menšie časti priečkami a malými zasadačkami. Pracovníci majú tiež možnosť využívať oddychové zóny a akési „samotky“, kde sa môžu uchýliť tí, ktorí potrebujú byť počas práce viac izolovaní.

Vznikli dokonca takzvané silent rooms, pre ktoré platia striktnejšie pravidlá pri zachovávaní ticha ako pre zvyšok open space priestorov. A hoci by sa ako silent room dali v čase mojej návštevy označiť všetky priestory, podľa dvojice sprievodcov sú utorky, stredy a štvrtky rušnejšie.

Napriek tomu pôsobí priestor trochu sterilne. Stoly, pri ktorých nesedia zamestnanci, sú prázdne a stoja na nich iba monitory. Vo firme sa dbá na čistotu priestorov a zamestnanci nemajú garantované svoje stabilné miesto. Preto si svoje veci vrátane klávesnice odkladajú pri odchode do skriniek.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa