Drahé firemné autá – vysoká daň z motorových vozidiel. Takáto je najnovšia predstava ministerstva financií, ktoré chce viac zdaniť tých, čo si za volantom užívajú svoj luxus. Zmena sa má dotknúť iba podnikateľov, keďže bežní ľudia ako fyzické osoby túto daň štátu neplatia.

Rezort financií na čele s ministrom Eduardom Hegerom počas leta pripravil novelu zákona o dani z motorových vozidiel. Pripomienkové konanie má prebiehať počas októbra a novembra. Novinkou je, že pri vozidlách kategórie L (motorky a štvorkolky) a M1 (osobné vozidlá) ministerstvo navrhuje zvýšenie sadzieb dane s dôrazom na luxusný segment. Čo konkrétne za luxus považuje, v návrhu ešte nespresnilo.

S ohľadom na obstarávacie ceny luxusných áut sú aktuálne daňové sadzby údajne spiatočnícke, uvádza rezort. To nie je opodstatnené z pohľadu marginálnej, teda okrajovej užitočnosti luxusného vozidla pri podnikaní, uvádza sa v návrhu novely. Trendom postupného zvyšovania nepriamych daní ako DPH, spotrebných daní i daní z luxusu sa Slovensko jednoducho nevyhne, myslí si Silvia Hallová, daňová partnerka poradenskej spoločnosti Grant Thornton.  

Dopravcovia s istými výhodami

Naopak, rezort chce znížiť daňové zaťaženie autodopravcov podnikajúcich v kamiónovej i autobusovej doprave a posilniť ich konkurencieschopnosť pri porovnaní s autodopravcami z iných krajín. Po novom sa má odstrániť komplikované „párovanie“ vozidiel tvoriacich návesové jazdné súpravy, ku ktorým sa má vzťahovať tiež nová príloha s ročnými sadzbami. V súčasnosti sa pre určenie ročnej sadzby dane využíva iba jedna príloha k zákonu, ktorá samostatne nevyníma vozidlá ťahač a náves.

Rezort tiež plánuje zaviesť nové percentuálne zvýhodnenia ročnej  sadzby dane pre úžitkové vozidlá

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa