HABERL Investment oslovil nový projekt You Vegan z pohľadu investora z viacerých dôvodov. Tým prvým je fakt, že nová vegánska spoločnosť je lákavou investičnou príležitosť vďaka jedinečnosti projektu na slovenskom trhu. Druhým dôvodom je ekologický koncept celého projektu, vďaka ktorej na planéte nevzniká žiadna stopa.

Vegánstvo a ekológia

Predpoklad na úspech investičného rozhodnutia tkvie aj v tom, že záujem o vegánsky spôsob života neustále rastie. S polu s ním sa prirodzene zvyšuje aj dopyt po vegánskej strave, ktorá je v súčasnosti zákazníkmi čoraz viac vyhľadávaná. Najmä kvôli svoju ekologickému aspektu a potrebe byť  šetrní k prírode a celej planéte. 

Strava, ktorá nepochádza zo živočíšneho pôvodu, je ekologickejší spôsob stravovania sa. Mnohí odborníci sa, naopak, zhodujú, že výroba mäsa je zodpovedná za vznik emisií skleníkových plynov. O tom, že vegánska strava v posledných rokoch výrazne napreduje, svedčí aj fakt, že záujem oňho v roku 2020 dosiahol svoje doterajšie maximum.

Pod veľký záujem o alternatívne spôsoby stravovania sa podpísala aj celosvetová pandémia, počas ktorej sa mnohí ľudia rozhodli viac zamerať na zdravie či udržateľnosť. A tento trend sa rozhodli udržať. 

Svet sa neustále mení

Svet sa mení, nielen pod vplyvom pandémie. Čoraz viac ľudí si uvedomuje, že jedlo, ktoré konzumujeme, zanecháva stopu na životnom prostredí, zdraví ľudí či zbytočnom trápení zvierat. Vysoký záujem o "alternatívnu" stravu sa podposuje aj pod čoraz zvyšujúci sa počet vegánov. No nielen tých. Rastie aj počet vegetariánov či flexitariánov. 

Aj toto je dôvod, prečo sa spoločnosť  HABERL Investment rozhodla podporiť značku You Vegan. Spoločnosť HABERL Investment, s.r.o. zastrešuje investičnú divíziu skupiny HABERL. Prostredníctvom tejto spoločnosti investuje do investičných projektov a Private Equity.

Novozniknutý vegánsky projekt investorov zaujal aj preto, že segment vegánskych produktov je na slovenskom trhu značne v úzadí, napriek tomu je v ňom obrovský potenciál rastu. Aj veľké reťazce a spoločnosti v poslednej dobe ohlasujú postupné zvyšovanie podielu vegánskych produktov v ich ponuke. 

You Vegan vnímam ako značku s obrovským potenciálom získania veľkého podielu na trhu.
Filip Rybár

Zdravší a ekologickejší spôsob života na Slovensku

 „You Vegan vnímam ako značku s obrovským potenciálom získania veľkého podielu na trhu. Po dôkladnej analýze a prieskumoch vyšli bagety ako „diera na trhu“ v oblasti vegánskeho stravovania. V spoločnosti HABERL vnímame problematiku životného prostredia a klimatických zmien, a preto nám prišlo vhodné aj takouto formou prispieť k zlepšeniu situácie,“ povedal Filip Rybár, generálny riaditeľ skupiny HABERL, ktorá pravidelne vyhľadáva investície do zaujímavých príležitostí a kladie dôraz na vysokú pridanú hodnotu.

Sú to rastlinné náhrady potravín, ktoré ľudia bežne konzumujú a chutia rovnako. Ide o jednoduché obložené bagety, len v rastlinnej verzii.
Ľubomír Viktorin

Zásoba chutných a zdravých vegánskych bagiet

„Koncept vegánskych rastlinných bagiet je založený na alternatíve k bežným bagetám, na ktoré sú Slováci zvyknutí. Sú to rastlinné náhrady potravín, ktoré ľudia bežne konzumujú a chutia rovnako. Ide o jednoduché obložené bagety, len v rastlinnej verzii. Chceme, aby Slováci našli na pultoch potravín chutné a kvalitné vegánske bagety, ktoré sú navyše vyrábané na Slovensku,“ uviedol Ľubomír Viktorin, predseda predstavenstva spoločnosti You Vegan s tým, že ich bagety sú určené nielen pre vegánov, ľudom s intoleranciou na laktózu, ale pre všetkých, ktorým záleží na našej planéte, zvieratách a vlastnom zdraví.

Víziou značky You Vegan je stať sa lídrom na trhu s vegánskymi produktmi. Spoločnosť už teraz avizuje, že v budúcnosti chce rozširovať portfólio produktov, a tak priniesť vegánom a všetkým ľuďom, ktorí sa zaujímajú o vegánsku stravu, ľahko dostupné produkty v bežných obchodných sieťach.

Aký bude vývoj trhu s rastlinnými potravinami?

Svetový trh s rastlinnými produktmi sa teší z rekordného predaja. Očakáva sa, že v rokoch 2019 až 2025 dokonca bude ešte viac rásť. Odhaduje sa, že ročne to bude takmer o deväť percent. 

Globálny trh s rastlinnými potravinami dosiahne ročnú mieru rastu okolo 11,9 percenta a do roku 2027 dosiahne hodnotu 74,2 miliárd dolárov.
Martin Krištoff

Zvyšujúci sa počet konzumentov vegánskej stravy a transformácia podnikov pre výrobu vegánskych produktov poskytuje investorom možnosť investovať do spoločností, ktoré sa v najbližších rokov budú snažiť udávať trend zdravej výživy aj celkového zdravého životného štýlu.

„Podľa aktuálnych globálnych prieskumov sa predpokladá, že globálny trh s rastlinnými potravinami dosiahne ročnú mieru rastu (CAGR) okolo 11,9 percenta a do roku 2027 dosiahne hodnotu okolo 74,2 miliárd dolárov,“ uviedol Martin Krištoff, finančný analytik HABERL Wealth Management, o.c.p., a.s.

Vízia značky You Vegan
Víziou je stať sa lídrom na trhu s vegánskymi produktmi. V budúcnosti značka chce rozširovať svoje portfólio, a tak priniesť vegánom a ľuďom, ktorí sa zaujímajú o vegánsku stravu, ľahko dostupné možnosti v bežných obchodných sieťach.