Výrobca ručných pištolí Grand Power z Banskej Bystrice plánuje v tomto roku postaviť vlastnú fabriku. Momentálne štyridsiatka zamestnancov firmy produkuje pištole v prenajatom závode v Slovenskej Ľupči. V malej výrobnej hale so šiestimi strojmi, kde sa pracuje na tri zmeny a onedlho nepretržito, je už tesno. Rastie počet výrobkov aj počet ponúkaných modelov. Do ich portfólia firma pridáva šestnásty – malorážku. Minulý rok predala vyše 10-tisíc pištolí a utŕžila okolo 2,2 milióna eur. Ako hovorí konateľ a majiteľ firmy Jaroslav Kuracina, tento rok by mali tržby presiahnuť tri milióny.

Konateľ sa obzerá po pozemku, kde novú halu postavia. A plánuje sa rozšírenie výrobného portfólia o náboje. Pôjde o  nový podnik na výrobu munície, ktorý sa chystá majiteľ Grand Poweru založiť so zahraničným partnerom. „Nechcem byť zatiaľ konkrétny, teraz vyberáme pre toto podnikanie technológiu,“ hovorí. Ak pôjde všetko dobre, do konca roka by sa mala začať stavať nová fabrika, kde by sa pri výrobe streliva mohla uživiť približne ďalšia stovka zamestnancov. Malo by ísť o podnik, kde bude mať Grand Power tesnú väčšinu a bude sa starať o bezproblémový chod fabriky. Zahraničný partner vybaví potrebný kapitál a odbyt. „Najmä do Ruska a Ázie,“ dodáva J. Kuracina. Superlacnej čínskej konkurencie sa nebojí, je podľa neho príliš nekvalitná.

Nová fabrika by mala vrátane technológie stáť vyše 15 miliónov eur. Mesačne by z jej pásov mali zísť tri milióny nábojov, čo by ju zaradilo medzi menšie európske „muničky“. Ale to až v roku 2011.

Grand Power pridá k pištoliam muníciu

Zdroj: strauch

Foto - Maňo Štrauch

Viac o plánoch bystrického zbrojára sa dočítate v novom čísle TRENDU.