V rozhovore sa dočítate:

aký bude realistický rozpočet, ktorý predstavia MK SR

čoho sa po otvorení sezóny v septembri obávajú najviac

aké bude mať divadlo príjmy v roku 2021

aké sú rozdiely vo financovaní divadiel v strednej Európe a SND

v akom ekonomickom stave chce tím opustiť divadlo po 4 rokoch

Čoskoro uplynie 100 dní, ktoré si nový tím Mateja Drličku stanovil ako čas potrebný na naštartovanie nových štruktúr v divadle. Darí sa to?

Nastúpili sme do rozbehnutého vlaku, ktorý bol v pomerne zlom stave. Jednak čelíme pandémii, ktorá poznačila každého jedného, a divadlo je nečinné, hrať sa nedá. Svetlo na konci tunela vidíme v septembri, kedy by sa mohla začať nová divadelná sezóna. Z finančného hľadiska nám vypadli tržby za vstupenky.

O akom výpadku sa bavíme?

Celkovo približne tri milióny eur. Je však zrejmé, že keď nám vypadne tá lepšia „polovica“ letnej sezóny, a teda šesť mesiacov z desiatich, kedy sa hrá, tie tri milióny nemáme odkiaľ vyčarovať.

A čo je druhým problémom?

Ten je psychologický. Tímy sa neschádzajú, pandémia má teda negatívny vplyv na umelecké súbory. Baletní umelci sú ako vrcholoví športovci, keď dlho netrénujú, majú problém s kondíciou a mnohé ďalšie. Ich sme sa snažili vrátiť do cvičebného procesu.

Kedy ste s tým začali? Za minulého vedenia veľmi zastagnovali.

Už to funguje dlhšie, cvičia v malých skupinkách tu v tanečných sálach, samozrejme, za prísneho testovania. Testujeme ich priamo v divadle pred každým tréningom. Externé podmienky sa ale neustále menia, sprísňujú. Preto sme museli niekoľkokrát tréningy s fyzickou účasťou prerušiť. Navyše sme už počas týchto úvodných 100 dní mali aj karanténu na úrovni najvyššieho vedenia. Takže sme asi zažili naozaj všetko.

Ak sa zvonka javí, že divadlo počas pandémie nefunguje, asi je to klam.

Funguje. Okrem iného musíme aj kúriť a svietiť. Samozrejme, pripravujeme takzvaný ozdravný plán, ktorý by mal zahŕňať novú organizačnú štruktúru a finančné opatrenia. Hlavným cieľom je ale pripraviť realistický rozpočet a pozrieť sa na divadlo ako inštitúciu, ktorá zamestnáva 900 ľudí. Nech sú pandemické prekážky akékoľvek, náklady boli, sú a budú. Obsluhujeme tri budovy, poviem tak ako je – jedna v „lepšom“ technickom stave ako druhá.

Čo má tento realistický rozpočet, ako ho nazývate, ukázať?

Ak sa v septembri rozbehne divadelná sezóna, rátame s nižšou obsadenosťou, v podstate s polovičnou. Rozpočet má ukázať číslo, ktoré reálne potrebujeme.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa