Zatiaľ ide o prototypy a firma ich chce v dohľadnej dobe v spolupráci s partnermi z automobilového priemyslu vyrobiť sto až dvesto kusov. Oznámil to na utorkovej technologickej konferencii v južnej Kalifornii spoluzakladateľ spoločnosti Sergey Brin.

Malé elektrické vozidlo pre dvoch cestujúcich vyzerá ako kríženec medzi vozidlom Smart od Daimleru a „chrobákom“ od Volkswagenu, prípadne Fiatom 500. Je vybavené iba tlačidlami pre rozjazd a zastavenie a riadenie zabezpečujú senzory a počítač.

Google dosiaľ svoje technológie pre jazdu bez vodiča testoval iba v tradičných modeloch automobilov. Od roku 2009 ich skúša v autách Toyota Prius a ďalších. V nich ale musel byť vždy niekto na mieste vodiča, aby mohol v určitých prípadoch zasiahnuť.

Spoločnosť dúfa, že jej vozidlá budú za pár rokov dostupné aj v amerických mestách. Podľa S. Brina by mohli fungovať v rámci firemnej internetovej taxislužby a neskôr by sa z nich mohol stať prepojený dopravný systém.

Vozidlá Googlu môžu zatiaľ jazdiť rýchlosťou maximálne 40 kilometrov za hodinu. Podľa S. Brina však nie je žiadny dôvod, aby sa nemohli pohybovať omnoho rýchlejšie, ako náhle sa preverí, že sú bezpečné. „Dúfame, že za pár rokov prekonáme svoje vlastné meradlá bezpečnosti, ktoré požadujú, aby to bolo bezpečnejšie ako človek za volantom,“ povedal pre agentúry Reuters.

Vyjadril nádej, že testovanie automobilov bez vodičov bude čoskoro povolené na verejných komunikáciách v celých Spojených štátoch a v budúcnosti aj v zahraničí. Zatiaľ tieto skúšky povoľuje len niekoľko amerických štátov.