LG Hausys, ktorá je dcérskou firmou juhokórejského koncernu LG a zameriava sa na výrobu plastových komponentov pre automobilový priemysel, kúpi v c2i podiel vo výške 50,1 percenta. Výšku transakcie P. Hessel nešpecifikoval, keďže finálne uzatvorenie obchodu je naplánované na tento týždeň.

„Sme radi, že môžeme spojiť sily s LG Hausys a skupinou LG ako strategickým partnerom. c2I môže ťažiť z infraštruktúry, systémov a globálneho vplyvu veľkej priemyselnej skupiny, no zároveň si naďalej udrží svoj agilný prístup. LG Hausys zase získa prístup k technológii c2i pre výrobu komplexných a ultra ľahkých karbónových komponentov,“ uviedol v tlačovej správe P. Hessel.

Expanzia na zahraničné trhy

Podnikateľ s nemecko-slovenským pôvodom hovoril o hľadaní investora už v polovici minulého roka. „Hovoríme o sume vo výške rádovo v jednotkách miliónov,” spresnil vtedy výšku potrebnej investície P. Hessel. Ako dodal, cieľom je rozšíriť firmu a expandovať na zahraničné trhy najmä v oblasti leteckého priemyslu.

Dunajskostredská spoločnosť má za sebou impozantný rast. V posledných piatich rokoch jej tržby v priemere rástli o viac ako šesťdesiat percent. Vlani prekročili hranicu 24 miliónov eur. C2i momentálne kombinuje pri financovaní rastu firmy s viac ako štyristo zamestnancami reinvestície zisku a bankové úvery.

Vlastný výskum a vývoj

Dunajskostredská firma chce využiť časť prostriedkov z predaja podielu na zriadenie výskumno-vývojového centra so zameraním na automatizáciu výroby karbónových dielcov. c2i dodáva sofistikované dielce z uhlíkových vlákien, napríklad spojlery či air-boxy pre automobilky Porsche, BMW, Bentley či Jaguar, no väčšina z nich je v súčasnosti vyrábaná ručne.

C2i chce zároveň aj naďalej pokračovať vo výrobe komplexných malosériových komponentov pre automobilový a letecký priemysel. „Automatizácia v tomto segmente málosériových a vysokokomplexných aplikácii, v ktorom je firma c2i silná, totiž nedáva veľký zmysel,“ uviedol výkonný viceprezident LG Hausys Kyung-Jip Min.

Gigant LG kúpil polovicu v slovenskej hi-tech firme c2i

Patrick Hessel a jeho firma C2i - Composites Innovations International Zdroj: Archív C2i

Nová hala v Dunajskej Strede

Nová investície pomôže c2i pri výstavbe novej haly v Dunajskej Strede, v ktorej sa majú realizovať zákazky pre letecký priemysel. C2i aktuálne počíta medzi svojich klientov aj firmy Boeing a Airbus. Ako subdodávateľ dodáva do lietadiel týchto gigantov časti vnútorného vybavenia trupu a sedadiel.

LG Hausys si od vstupu do c2i sľubuje rozšírenie svojho biznisu aj do segmentu s ultra ľahkými komponentmi pre automotive. Aktuálne dodáva automobilkám okrem plastových dielcov aj komponenty zo sklených vlákien. Svoje závody má v Južnej Kórei, Číne a USA.

C2i môže využiť výskumno-vývojové kapacity LG Hausys z oblasti nových materiálov. V spolupráci s LG Electronics firma vyvinula aj plne automatickú výrobnú linku na produkciu štrukturálnych dielcov zo sklených vlákien, ktorá je vhodná aj pre oblasť uhlíkových vlákien.

Spolupráca s Hyperloop

Firma c2i patrí medzi najinovatívnejšie podniky v slovenskom priemysle. Okrem dodávok pre špičkové automobilky a spoločnosti z leteckého priemyslu spolupracuje aj so spoločnosťou Hyperloop Transport Technologies. Tá pracuje na projekte potrubného dopravného prostriedku, ktorý má prevážať cestujúcich rýchlosťou 1 200 kilometrov za hodinu. C2i vyvinul pre Hypreloop materiál na plášť kapsule. Kompozit s názvom vibranium je násobne ľahší ako hliník, no zároveň je pevnejší a odolnejší.

Gigant LG kúpil polovicu v slovenskej hi-tech firme c2i

Vibranium vyrobila slovenská firma c2i pre Hyperloop Transport Technologies Zdroj: Tomáš Nejedlý