Aktualizované 12:00 o vyjadrenie šéfa General Motors

Najväčší americký automobilový koncern General Motors zverejnil nový sanačný program, ktorý by mal zabrániť hroziacemu bankrotu firmy. Informovala o tom agentúra Reuters. Súčasťou ozdravovania bude prepúšťanie zamestnancov, ako aj obmedzenie výroby a výrobných nákladov. Spoločnosť chce v konečnom dôsledku znížiť svoje náklady o 10 miliárd dolárov.

General Motors chce znížiť výdavky na správu a manažment koncernu o 20 %. V Severnej Amerike má dôjsť k prepúšťaniu administratívnych pracovníkov, vrátane inžinierskych pozícií. Konkrétne číslo prepustených spoločnosť neoznámila. Koncern zároveň prestane vyplácať dividendy. Spoločnosť okrem toho zníži investičné výdavky o 1,5 miliardy dolárov.

Nový sanačný program je už druhým pokusom o zefektívnenie fungovania firmy za posledných šesť týždňov. Ozdravnými opatreniami reaguje spoločnosť na vysoké ceny benzínu a nízky dopyt Američanov po väších automobiloch ako pick-upy a športovo-úžitkové vozidlá.

Podľa šéfa General Motors Fritza Hendersona bude mať koncern po skončení sanácie viac peňazí pre investície do rozvoja áut. „Na neistom trhu potrebujeme mať najväčšiu možnú kontrolu nad naším osudom,“ komentoval ozdravovací program pre agentúru Reuters F. Henderson.

General Motors v dôsledku nižších príjmov dosiahol v prvom štvrťroku 2008 stratu 3,25 miliardy dolárov. V prvom polroku klesol predaj jeho áut v Spojených štátoch o šestinu. Od roku 2005 stratila automobilka zhruba 51 miliárd dolárov.

General Motors zrušil v USA od roku 2005 vyše 54-tisíc miest. Koncern sa bude zbavovať svojich okrajových podnikateľských aktivít v hodnote zhruba 4 miliárd dolárov. Zatiaľ nie je jasné, ako sa úsporný program General Motors v USA dotkne jeho dcérskych firiem vo svete, najmä v Európe.

Foto na titulke - Flickr.com