Americký technologický gigant General Electric (GE) plánuje minúť 3,2 miliardy dolárov na získanie kontrolného podielu vo francúzskom výrobcovi elektrotechnického vybavenia Converteam. Skupina to včera oznámila na svojej internetovej stránke. Akvizícia by mala byť definitívne uzatvorená v treťom kvartáli tohto roku. GE chce získať 90-percentný podiel, zvyšných desať percent si vo svojej moci udrží súčasné vedenie francúzskej spoločnosti.

Converteam sa špecializuje na vývoj a výrobu vysoko-efektívnych elektrických a hnacích komponentov, ako sú motory, generátory či automatické riadiace stanice. Ohlásený obchod je ďalšou zo série akvizícií, ktoré GE uskutočnila v posledných mesiacoch. Minulý rok na jeseň kúpila za tri miliardy dolárov výrobcu motorov a palivových systémov, americkú spoločnosť Dresser. V decembri získala britskú holdingovú spoločnosť Wellstream, ktorá poskytuje služby najmä ropným spoločnostiam. Transakcia dosiahla po prepočte hodnotu 1,3 miliardy dolárov. Napokon minulý mesiac k tomu pridala podobnú divíziu od skupiny John Wood Group, za ktorú zaplatila 2,8 miliardy dolárov.

Napriek súladu so strategickými cieľmi koncernu sa niektorým analytikom zdá byť cena za Converteam mierne vysoká. „Zdá sa to trochu pridrahé. Spoločnosť síce bola naklonená snahám vybudovať si postavenie na koncovom trhu, takže to nie je úplne neočakávané. Akurát to trochu vybočuje cenou, to je celé,“ uviedol na adresu transakcie analytik nezávislej americkej investičnej spoločnosti Morningstar Daniel Holland.

GE odhaduje, že takmer štvrtina celkovej svetovej elektrickej energie sa využíva na poháňanie rôznych rotujúcich zariadení a strojov. Tento trh pritom svojou veľkosťou dosahuje hodnotu okolo 30 miliárd dolárov ročne. Hlavnými hráčmi sú okrem GE veľké skupiny ako švajčiarsko-švédska ABB, nemecký Siemens či americké firmy Emerson Electric a Rockwell Automation.

Koncern GE zamestnáva okolo 287-tisíc pracovníkov, ktorí sa v minulom roku postarali o konsolidované tržby za celú skupinu viac ako 150 miliárd dolárov. Medziročne si firma o málo pohoršila, v roku 2009 utŕžila približne o päť miliárd viac. Za posledné roky sa jej najviac darilo v roku 2008, keď dosiahla celkové tržby vo výške 181,6 miliardy dolárov.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com