Sobášny príspevok na základe potvrdenia o registrovanom partnerstve z iných krajín, deň voľna na svadbu, príspevok pri narodení dieťaťa alebo možnosť zostať s ním doma. To sú len niektoré z benefitov, ktoré poskytujú svojim zamestnancom z LGBT komunity viaceré firmy na Slovensku. Nerobia rozdiely medzi nimi a heterosexuálmi a vytvárajú pre nich priateľské podmienky, hoci to od nich žiadny zákon nevyžaduje. Práve naopak, slovenská legislatíva im skôr kladie prekážky.

Jednou z takých firiem je spoločnosť Accenture, riaditeľka HR pre región strednej Európy Zuzana Guller vysvetľuje, že sa snažia vytvoriť prostredie, kde sa všetci budú cítiť bezpečne a spokojne bez ohľadu na svoju orientáciu.

„Ako povedal jeden náš LGBT kolega – už len to, že môže v práci kolegom povedať o svojom víkende s partnerom a nemusí používať neutrálny výraz ,moja polovička‘, nemusí sa obávať, že ho niekto v meste uvidí s partnerom a ,čo si asi pomyslí‘, prípadne ,čo na to povedia v práci‘, lebo vo firme podporujeme diverzitu – je ohromne oslobodzujúce,“ hovorí.

Na Slovensku podľa nej stále ide o kontroverznú tému a niekedy sa preto stretávajú aj s negatívnymi reakciami. „Pre nás je však podstatné to, aby sa zamestnanci cítili sami sebou, lebo len vtedy sú spokojní a vedia podávať dobré výkony,“ dodala.

Budujú komunitu

Balík benefitov, ktorý je rovnaký, ako majú heterosexuálne

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa