Americký konglomerát General Electric (GE) uzatvoril už druhý obchod v tomto roku. Jeho hodnota dosahuje 800 miliónov libier. Toľko zaplatí za britského výrobcu komponentov pre ťažobný priemysel, spoločnosť Wellstream Holdings. Transakcia by mala byť uzatvorená v prvom kvartáli budúceho roku.

Ako uvádzajú agentúra Bloomberg a britský denník The Telegraph, po úspešnom uzatvorení obchodu sa získané aktíva spoja s divíziou GE, ktorá sa zaoberá energetikou. Wellstream totiž dodáva flexibilné potrubné systémy najmä pre ropný a plynárenský priemysel. Obchod, ktorý svojou hodnotou oceňuje britskú firmu tesne pod ôsmimi librami za jednu akciu, je presne to, čo spoločnosť hľadala. V minulosti preto odmietla už dve ponuky, ktoré GE predložila. V oboch prípadoch dosahovala cena za jednu akciu približne 7,5 libry.  

Súčasná akvizícia podporuje ciele generálneho riaditeľa spoločnosti GE Jeffreyho Immelta, ktorý plánuje vo firme obohatiť práve energetický segment. V budúcnosti v ňom vidí veľký potenciál pre ďalší rast firmy. Okrem posilňovania energetických aktivít sa plánuje J. Immelt zbaviť tých, ktoré neprinášajú firme veľký úžitok. GE disponuje ešte ďalšími štyrmi divíziami, medzi ktoré patria napríklad technológie či financie. Najmä finančný tím by sa mal pripraviť na to, že sa časom pravdepodobne zmenší.

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP