Na pomoc gastrosektoru sa spojili tri ministerstvá, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR a Ministerstvo hospodárstva (MH) SR. Presne tie tri teraz čelia petícii od viac ako tisícky predstaviteľov z oblasti gastra. Iniciatíva 10 pre gastro zaslala v utorok na rezorty správu o tom, v akom stave je aktuálne pomoc pre tých, ktorí o ňu žiadali hneď, ako to bolo možné. Hovoria, že vláda zavádza. „Štátna pomoc vo forme kompenzácií za zatvorenie gastroprevádzok, ktorá je medializovaná, slúži podľa nej len na politické PR, ale reálne je nedostatočná , pomalá, chaotická a diskriminačná,“ hovorí Viliam Pavlovský z 10 pre gastro.

V stredu v noci sa obrátili priamo na premiéra Igora Matoviča a ministra práce Milana Krajniaka. Žiadajú ich o „okamžité vyvodenie politickej a personálnej zodpovednosti za nezvládnutie vyplácania pomoci cestovnému ruchu cez MDV SR.

Návrh konkrétnych riešení

Na základe vlastných skúseností popisuje V. Pavlovský situáciu s čerpaním štátnej pomoci. Iniciatíva tak definovala problémy, ktoré je potrebné vyriešiť a preto požaduje a navrhuje v jednotlivých troch formách štátnej pomoci gastrosektoru riešenie a žiada kompetentných, aby sa k jednotlivým bodom vyjadrili, definovaním jasných termínov, odpovedí a vysvetlení.

Takmer dva mesiace funguje systém na podávanie žiadostí o finančné kompenzácie z dielne ministerstva dopravy. Tie majú byť v prvej fáze vyplácané za mesiace apríl až október minulého roka. Peniaze mali podnikatelia nájsť na svojich účtoch do 30 dní od samotného podania žiadosti. Dodnes však mnohí nemajú ani odpovede. Doba vyplácania sa predlžuje. Bez udania dôvodu. K utorku to bolo až 95 pracovných dní. Dôvod rezort na svojej stránke neuvádza.

Na snímke bývala reštaurácia Mýtny domček na Tyršovom nábreží pri Starom moste na petržalskej strane Dunaja.
Neprehliadnite

Štátna pomoc pre gastroprevádzky je podľa Iniciatívy 10 pre gastro nedostatočná

MDV SR tvrdí, že termíny vyplácania sa predlžujú preto, lebo zaslané žiadosti sú nekompletné, resp. zle vyplnené.

„Ak nemajú správne vyplnenú žiadosť, alebo ich podanie nie je kompletné, sú vyzvaní, aby svoje podanie doplnili do piatich pracovných dní. Potom plynie lehota 30 pracovných dní na dokončenie posúdenie žiadosti,“ reagoval rezort dopravy.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa