Slovenský priemysel momentálne šliape na plné obrátky. Rastúce zákazky dokážu mnohé firmy vybaviť len vďaka prijatiu nových ľudí. Lenže kvôli kríze ich väčšinou zamestnajú na dohodu o vykonaní pracovnej činnosti a nájsť trvalé pracovné miesto je dnes veľmi ťažké.

„Dnes nikto nestojí o čašníkov ani pomocnú silu v kuchyni. Tak v jednej menšej firme pomáham pri výrobe najrôznejších súčiastok. Práca je fajn, aj plat v rámci možností, ale zamestnaný som na dohodu a moje miesto je veľmi neisté,“ hovorí obyvateľ Kysuckého Nového Mesta Peter Schrenkel. Jeho pracovné vyťaženie závisí od toho, ako stíhajú objednávky vybaviť kmeňoví zamestnanci, a v rámci mesiaca ostane vždy niekoľko dní doma.

„To mi väčšinou ráno zavolá majster, že nemusím prísť a hádam sa situácia čoskoro zlepší. Od budúceho týždňa sa totiž otvárajú obchody, život sa postupne začne vracať do normálu a hádam aj ja si potom nájdem prácu v trvalom pracovnom pomere,“ dodáva P. Schrenkel. Jeho príbeh v časoch tvrdého lockdownu nie je ničím výnimočný a dokonale ilustruje životnú situáciu mnohých Slovákov.

Nie všetky práce na dohodu sú slabo platené. Táto forma zamestnania je atraktívna aj pre lepšie platené profesie a zvyknú ju využiť napríklad účtovníci.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Nie všetky práce na dohodu sú slabo platené. Táto forma zamestnania je atraktívna aj pre lepšie platené profesie a zvyknú ju využiť napríklad účtovníci.

Dohody sú dnes in

„Výrazne stúpol počet ľudí pracujúcich na dohodu, kde je tempo rastu nových zamestnaných podobné ako v predkrízových rokoch. Zamestnávatelia tak v neistých časoch pravdepodobne preferujú nábor flexibilnejších dohodárov,“ uvádza sa v najnovšom monitore vývoja slovenského priemyslu od Inštitútu finančnej politiky. Lenže v slovenskej ekonomike ľudia bez dlhodobých zmlúv čelia nepríjemným problémom. Je pre nich napríklad oveľa ťažšie získať spotrebný úver alebo hypotéku.

Rozhodne nejde o malé číslo, v realite tieto problémy majú státisíce pracujúcich ľudí. Firmy môžu podľa zákonníka práce so záujemcami uzatvoriť dohody o vykonaní práce, dohody o vykonaní pracovnej činnosti a dohody o brigádnickej činnosti študentov. K náhrade za trvalý pracovný pomer prichádza v prípade, že zamestnanci dostávajú pravidelný plat a platia aj dôchodkové odvody. Podľa údajov sociálnej poisťovne počet takto pracujúcich ľudí narástol od januára do marca zo 195-tisíc na 215-tisíc.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa