Pokiaľ firmy v posledných dvoch rokoch nenahlásili čo len jediného zamestnanca do Sociálnej poisťovne do siedmich dní od jeho nástupu do práce, môžu zabudnúť na pomoc od štátu na udržanie pracovných miest a nezískajú od neho ani cent. Najmä väčšie firmy na to kvôli množstvu ďalších formálnych povinností voči štátu niekedy zabúdajú.

Ak by si žiadosť predsa len podali, dopustili by sa nelegálneho zamestnávania a následne i subvenčného podvodu. Toto je len jedna z nezmyslených a byrokratických podmienok v legislatíve, ktorá podnikom zbytočne komplikuje život.

Potvrdzuje to aj Jana Kyselová, vedúca oddelenia Global Mobility Services spoločnosti Grant Thornton. Čestné vyhlásenie od žiadateľov o príspevok si totiž vyžaduje formuláciu, že podniky neporušili zákaz nelegálneho zamestnávania dva roky pred podaním žiadosti.

„Ak firma v danom období oneskorene nahlásila do Sociálnej poisťovne čo i len jedného zamestnanca, nemôže požiadať o štátny príspevok. Oneskorené zasielanie dohôd vidieť najmä vo veľkých podnikoch,“ dodáva. Podľa jej skúseností pritom mnohí podnikatelia pod nelegálnym zamestnávaním nesprávne chápu len zamestnávanie fyzických osôb „načierno“, čiže bez pracovnej zmluvy.  

Vláda by mala konať promptnejšie

Proces pomoci štátu  je navyše stále prebyrokratizovaný, reálne peniaze podnikateľom  prichádzajú permanentne pomaly. Úradom, ktoré majú reálne podporu prideľovať, neraz chýbajú jasné pokyny a usmernenia, avizoval na margo pomoci firmám Peter Serina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska.

Rovnako je v súvislosti s opatreniami na záchranu ekonomiky situáciou znepokojený aj Oto Nevický, generálny sekretár Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR. „Opakovane zdôrazňujeme potrebu urýchleného konania a reálnej pomoci všetkým zamestnávateľom, bohužiaľ, stále sa to nedeje. Sme presvedčení, že ak nedôjde zo strany vlády k okamžitej reakcii, dosah na ekonomiku Slovenska, ako aj na zamestnanosť bude katastrofálny,“ objasňuje pre TREND. 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa