Podnikatelia si budú môcť pri neuhradených faktúrach od budúceho roka znížiť základ dane a daňový úrad im vráti odvedenú DPH. Musí ísť o nevymožiteľnú pohľadávku. Túto novinku v rámci novely zákona o dani z pridanej hodnoty (DPH) schválila v uplynulom týždni vláda, ešte ju musí potvrdiť parlament.

Pre firmy je to dobrá správa, keďže konečne sa po rokoch obnoví daňová neutralita pri DPH, avšak štát by mal urobiť aj ďalšie opatrenia v danej oblasti.  

Zmeny pri DPH od budúceho roka

Ak niekto podniká, pri obrate 49 790 eur a viac za 12 predchádzajúcich po sebe idúcich kalendárnych mesiacov sa podľa legislatívy stáva platiteľom DPH. Pokiaľ mu odberateľ nezaplatí za dodaný tovar či službu, aj tak musí DPH štátu odviesť, čiže ho vlastne dotuje. Nie vždy sa úhrady faktúry aj dočká, peniaze tak zhltne nenávratne finančná správa.

Povinnosť odviesť DPH štátu už pri dodaní tovaru alebo služby, pričom dodávateľ dostane túto DPH zaplatenú od zákazníka podstatne neskôr, predstavuje pre firmy na Slovensku dlhé roky nemalý problém.

„V lepšom prípade ide o zhoršenie cash-flow, v horšom prípade to môže predstavovať vážne problémy podnikateľa pri financovaní svojej činnosti a schopnosti uhrádzať svoje záväzky, čo môže byť aj likvidačné,“ objasňuje pre TREND Miroslav Marcinčin, člen Prezídia Slovenskej komory daňových poradcov (SKDP). 

Na Slovensku sme zatiaľ na to nemali vhodnú legislatívu, tomu však bude už o štyri mesiace koniec. Financie z DPH budú musieť pravdepodobne po Novom roku daniari za istých okolností vrátiť.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa