Povinne ich zatvorili a teraz nedostanú peniaze. Mnohé maloobchodné prevádzky majú finančné problémy a na krk im dýcha exekútor. To, že odškodňovací zákon, o ktorom hovoril ešte Eduard Heger v čase, keď bol ministrom financií, nebude, sa tí, ktorých sa to týka najviac, dozvedeli začiatkom týždňa z médií.

„Štát nás hodil cez palubu a nechal utopiť sa vo vlastných dlhoch, za ktoré podnikatelia nemôžu, a úplne sa zbavil akejkoľvek zodpovednosti,“ uviedli ako reakciu na bezútešnú situáciu predstavitelia Iniciatívy slovenských maloobchodníkov (ISKM).

Malo ísť o univerzálny odškodňovací zákon, ktorý by pokryl fixné náklady lockdownom zatvoreným prevádzkam. Spadali tam náklady za nájmy, energie a iné. Zatiaľ sa o tomto zákone nezačalo ani debatovať a popri starostiach s očkovaním sa na sľúbenú finančnú pomoc zabudlo. Odvtedy sa na kľúčovom rezorte pre túto pomoc zmenilo vedenie. Igor Matovič zatiaľ nič nechystá. Na otázku redakcie TRENDU, kde nastal problém a či sa o spomínanom zákone plánujú na vláde v najbližších týždňoch baviť a neskôr ho aj uviesť do praxe, nám ministerstvo do uzávierky neodpovedalo.

Z medializovaných informácií vyplýva, že prípravy prebehli, no predkladať kompetentným ho nebudú.

Ako to bolo, keď sľubovali

Nová vláda 7. apríla na tlačovej konferencii potvrdila ústami premiéra Hegera, že Ministerstvo financií (MF) SR pod vedením Igora Matoviča má pripravené veľmi kvalitné návrhy na cielené odškodnenie podnikateľov. Dnes už maloobchodníci vedia, že to boli iba sľuby, ktoré budú opäť raz nesplnené.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa