Je veľký rozdiel ponúkať nový mercedes v plnej výbave a predávať obrnené vozidlo, ktoré sa raz môže ocitnúť vo vojne. Vozidlo ako Gerlach musí prejsť tými najťažšími testami. Svoju posádku nebude chrániť len pre poľadovicou.

Obrnená štvorkolka z dielne bytčianskej spoločnosti Zetor Engineering Slovakia má krst ohňom za sebou. V štátnej certifikovanej skúšobni v nemeckom Beschussamt Ulm pod ňu nanosili 8 kilogramov TNT a bez milosti odpálili.

Pre slovenských výrobcov to znamená dve veci: ich produkt skúšku vydržal, je teda chránený proti mínam a výbušninám podľa noriem Severoatlantickej aliancie. Získali aj dôležitý certifikát, ktorý im otvára dvere minimálne na stredoeurópsky zbrojárenský trh.

Objavilo sa už niekoľko záujemcov, prvý úspech môže prísť z Poľska.

Výrobcovia Gerlachu sa pri svojom výrobku hrdia najmä bezpečnosťou posádky. Kabína chrániaca vojakov vo vnútri vozidla je výsledkom spolupráce s nemeckým koncernom Rheinmetall. Jej bezpečnosť teraz vyskúšali aj v ostrých testoch.

Kabína vydrží veľa

„V testoch bolo pod Gerlachom odstrelených až osem kilogramov trinitrotoluénu (TNT). Auto bolo odstrelené v reálnej verzii, v akej pôjde na trh,“ objasňuje pre TREND priebeh skúšok Tomáš Kurtanský zo spoločnosti Zetor Engineering. Testy urobili v štátnej skúšobni pri nemeckom meste Schrobenhausen.

Bezpečnostná kabína je

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa