Spoločnosť EP Global Commerce (EPGC) miliardárov Daniela Křetínského a Patrika Tkáča vstupuje do nemeckej obchodnej spoločnosti Metro AG, ktorá v Česku vlastní veľkoobchody Makro a na Slovensku obchody Metro.

EPGC podľa dnes uzavretej dohody získa 7,3 percenta kmeňových akcií a opciu na ďalších 15,2 percenta v Metro AG.

Druhou stranou kontraktu je firma Haniel Financie Deutschland, stopercentná dcérska spoločnosť firmy Franz Haniel & Cie, ktorá je teraz najväčším akcionárom v Metre.

Prevádzaný podiel spolu s opciou predstavuje všetky kmeňové akcie, ktoré spoločnosť Haniel v Metre vlastní. „Zmluvné strany sa dohodli, že nezverejnia kúpnu cenu,“ potvrdil Daniel Častvaj, ktorý zastupuje EPGC. Dohoda podľa neho podlieha schváleniu dozornej rady firmy Haniel a súhlasu protimonopolných úradov.

„Pokiaľ ide o opciu na kúpu ďalšieho podielu spoločnosti Haniel, naším zámerom je opčnú lehotu využiť na potvrdenie nášho presvedčenia, že budeme ako akcionári schopní pozitívne prispieť k rozvoju spoločnosti Metro AG,“ uviedol D. Křetínský. Dodal, že nevylučuje v budúcnosti ani akvizíciu akcií spoločnosti (Metro) od akcionárov.

Metro so značkou Metro Cash & Carry má podľa svojho webu v 25 krajinách viac než 760 obchodov a zamestnáva vyše 100-tisíc ľudí. Obsluhuje 21 miliónov zákazníkov. Pod značkou Real prevádzkuje firma v Nemecku 280 predajní a pracuje pre ňu viac než 34-tisíc ľudí.

V Českej republike je skupina Metro zastúpená od roku 1997. Jej divízia Makro Cash & Carry prevádzkuje v Česku 13 veľkoobchodných centier, na Slovensku pôsobí na šiestich miestach - dva predajne má v Bratislave, po jednej v Zvolene, Žiline, Nitre a Košiciach. Vo fiškálnom prvom štvrťroku do konca decembra spoločnosti Metro AG stúpol čistý zisk o 88 percent na 232 miliónov eur. Tržby sa zvýšili o 0,2 percenta na 10,1 miliardy eur.

V spoločnosti EP Global Commerce vlastní D. Křetínský 53 percent a P. Tkáč zvyšných 47 percent. D. Křetínský je hlavným akcionárom a generálnym riaditeľom spoločnosti Energetický a priemyselný holding (EPH). P. Tkáč patrí k zakladateľom a spoluvlastníkom investičnej skupiny J&T.