Financovanie veľkých súdnych sporov investormi sa začína vo svete rozmáhať. Čoraz viac firiem si uvedomuje, že vymeniť časť potenciálne vysúdenej náhrady škody za väčšiu šancu dostať sa k peniazom sa jednoducho oplatí. Svedčí o tom aj príklad Británie, kde sa objem prostriedkov, o ktoré sa firmy takto sporia, zväčšil o 50 percent.

Kauzy z nedávnej minulosti maľujú jasný obraz o tom, že sa spotrebiteľom do hromadných žalôb financovaných veľkými investormi oplatí ísť. Šanca je o to vyššia, ak ich poškodil štát alebo veľká firma a existuje množstvo potenciálnych žalobcov.

Veľké prípady zasiahli aj Slovákov

Najčerstvejšia správa z tejto oblasti je výhra žalobcov proti Britskej pošte, kde žalobu sponzorovala firma Therium. Tá na seba zobrala riziko a spor zafinancovala. Dnes žne úspechy. Zamestnanci pošty zastupovaní investičnou firmou vyhrali proti štátnej firme, ktorá tak musí platiť odškodné vo výške 60 miliónov libier.

Celý spor sa odvíjal okolo údajného falšovania účtovníctva zamestnancami. Poštárov z toho dlhodobo obviňovalo vedenie Britskej pošty. Nakoniec sa ukázalo, že zamestnanci postupovali čestne a chyba bola v účtovnom IT systéme. Kvôli rokom urážok, ponižovania a obviňovania sa anglickí doručovatelia obrátili na súd a s financovaním im pomohol externý investor. Po výhre sa o odškodné s investorom podelili.

Maroš Kravec
Neprehliadnite

Ak zarobíme menej ako 50 percent, budeme neúspešní

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa