Tento prípad očividne viedol k pondelkovému zadržaniu bývalého kanadského diplomata Michaela Kovriga v Pekingu a skomplikoval americko-čínske obchodné rokovania. Sudca W. Ehrcke oznámil rozhodnutie povoliť prepustenie finančnej riaditeľky M. Wan-čou na kauciu po vypočúvaniach, ktoré trvali dva a pol dňa.

Po oznámení verdiktu prepuklo v súdnej sieni, plnej podporovateľov zatknutej, hlasné nadšenie. Podľa americkej televízie NBC News musí M. Wan-čou zložiť kauciu vo výške desať miliónov kanadských dolárov (7,5 milióna dolárov) – pričom najmenej sedem miliónov kanadských dolárov (5,2 milióna dolárov) musí dať v hotovosti.

Jej právnici navrhli, že ako záruku dajú dva domy, ktoré rodina vlastní vo Vancouveri a ktoré majú hodnotu 21,9 milióna kanadských dolárov (16,3 milióna dolárov).

M. Wan-čou musí až do rozhodnutia o svojom vydaní do USA dodržiavať prísne podmienky prepustenia a ich zoznam je dlhý – ale predovšetkým musí odovzdať pasy a nosiť elektronický náramok. Bude sa môcť zdržiavať v luxusnom dome vlastnenom jej manželom Liou Siao-cungom vo Vancouveri.

V prípade odsúdenia jej hrozí vyše 30 rokov väzenia. Proces extradície sa má začať 6. februára 2019 a môže trvať celé mesiace – po podaní odvolaní dokonca celé roky, napísala agentúra AFP.

M. Wan-čou je dcérou zakladateľa telekomunikačnej spoločnosti Huawei. Zadržali ju 1. decembra na žiadosť USA počas medzipristátia na letisku vo Vancouveri – v ten istý deň, ako sa americký prezident Donald Trump a čínsky prezident Si Ťin-pching dohodli na 90-dňovom prímerí v obchodných sporoch, ktoré môžu spôsobiť narušenie celosvetového obchodovania.

Spojené štáty obviňujú Huawei z toho, že využíva schránkovú firmu v Hongkongu na predaj vybavenia do Iránu, čo je porušením amerických sankcií. USA tiež tvrdia, že M. Wan-čou a Huawei klamali bankám pri informovaní o obchodovaní spoločnosti s Iránom.

Čínu nahnevalo zatknutie M. Wan-čou, preto podnikla v pondelok odvetný krok a zadržala bývalého kanadského diplomata v Pekingu. D. Trump v utorok v interview pre agentúru Reuters povedal, že možno zasiahne do prípadu proti vysokopostavenej manažérke Huawei, M. Wan-čou, aby tak pomohol obchodným vzťahom s Čínou.

Na otázku agentúry Reuters, či zasiahne na americkom ministerstve spravodlivosti v prípade extradície tejto čínskej manažérky, D. Trump odpovedal: „Urobím čokoľvek, čo bude pre túto krajinu dobré.“