Pozíciu hlavného finančného investora mu v novom plánovanom závode na výrobu plastových dielcov pre globálnych automobilových subdodávateľov ponúka manažér viacerých jeho spoločností Matej Danóci. Ten pre Arcu už dlhšie manažuje jej niektoré firmy z oblasti obnoviteľných zdrojov energií, ale teraz pripravil vlastný projekt výroby plastových výliskov.

Závod za šesť miliónov eur, v ktorom sa má zamestnať vyše dvesto ľudí, mieni postaviť pod strechou svojej novej firmy Solčany Properties v rovnomennej obci neďaleko Topoľčian.

Na skok od Jaguaru

„Nový projekt ponúkam ako finančnému investorovi aj Arce. Má naň, takpovediac, právo prvej noci. Je tiež vysoko pravdepodobné, že do toho Pavol Krúpa naozaj pôjde a bude hlavným investorom nášho nového závodu,“ hovorí M. Danóci s tým, že celý projekt je založený na neustálom raste domácej automobilovej výroby. Navyše závod by mal stáť zhruba dvadsať kilometrov od novej nitrianskej automobilky Jaguar Land Rover.

„Náš zámer stojí na tom, že v Nitrianskom kraji je teraz pred príchodom Jaguaru veľký dopyt po nových automotive kapacitách. Nie každý je však pripravený na ich primerane rýchlu výstavbu. My to máme rozplánované tak, že naša fabrika by mohla stáť už koncom tohto roka. Čas je dôležitý a chceme byť medzi prvými,“ pokračuje M. Danóci.

V súčasnosti už rokuje s viacerými potenciálnymi odberateľmi plastových dielcov nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska a Maďarska. Rád by si sadol za rokovací stôl aj so samotnými Britmi.

S Ramou za chrbtom

M. Danóci, ako aj potenciálny investor Solčany Properties P. Krúpa, síce s automobilovou výrobou nemajú väčšie skúsenosti, no manažér uisťuje, že na projekte spolupracuje aj s oveľa skúsenejším podnikom. Ide o českého výrobcu plastových dielcov pre automobily Rama Bohemia, ktorá je v tomto biznise aktívna už vyše štvrťstoročie.

„S Ramou sme dohodnutí, že ak sa na Slovensku rozbehne nový závod, dáme naše výrobne kapacity dohromady do jednej spoločnej skupiny. Navyše, ak sa automotive viac zapáči aj Arce, náš biznis s plastovými dielcami môžeme ešte ďalej rozširovať,“ hovorí M. Danóci.

Úvodné budovanie kapacít pri Solčanoch má pritom začať rozbehom prvých štrnástich strojov na výrobu plastových dielcov, takzvaných vstrekolisov, ktoré dajú prácu šesťdesiatim ľuďom. Celkovo plánujú mať v prevádzke až šesťdesiat vstrekolisov. Potom by mala fabrika zamestnávať 210 ľudí.