K dvojtretinovému balíku akcii Kositu sa finančníci dostali po tom, čo sa ich doterajší majiteľ taliansky 4-Italy energy & environment a Finest rozhodol už dávnejšie predať. Mesto Košice ako minoritný 33-percentný vlastník Kositu síce malo na akcie Talianov predkupné právo, no napokon prípadné prevzatie bolo nad jeho reálne finančné možnosti.

„Pre mesto Košice a jeho obyvateľov sa zmenou vlastníka podielu nič nemení. Kontrakt s mestom zostáva v platnosti. Zber, zvoz a zneškodnenie komunálneho odpadu, ako aj zimnú a letnú údržbu komunikácií bude Kosit plynule zabezpečovať aj naďalej,“ informuje spolumajiteľ a riaditeľ bratislavskej pobočky Wood & Company Ľubomír Šoltýs, ktorý sám pochádza z Košíc i keď biznis rozbiehal pôvodne v Prahe.

Kosit vo svojej brandži patrí na Slovensku medzi päť najvýznamnejších hráčov. V súčasnosti zabezpečuje služby pre približne 260-tisíc obyvateľov Košíc a vyše pol tisíca tamojších komerčných subjektov. Ročne Kosit nakladá s vyše 80-tisíc tonami odpadu a zamestnáva viac ako štyri stovky pracovníkov. Spaľovňa Kositu je pritom iba jednou z dvoch v celej krajine.

Wood & Company svoj záujem o Kosit osvetľuje aj tým, že po viacerých skorších investíciách do rastúcich odvetví s vyššou mierou rizika chcel siahnuť aj po istejšom aktíve s limitovaným rastom. „Kosit je vhodná voľba pre diverzifikáciu nášho portfólia,“ hovorí Ľ. Šoltýs.

Wood & Company je už v priemysle dlhšie aktívna cez svojho českého výrobcu netkaných textílii pre detské plienky Pegas Nonwovens a cez slovenského výrobcu injekčných striekačiek a ihiel Chirana T. Injecta. A od predvlaňajška sa snaží reštartovať aj najväčšiu tuzemskú výrobu liekov v Hlohovci pod novým názvom Saneca.

V Kosite čaká finančníkov, ktorí pôvodne začínali už pred dvoma dekádami s obchodovaním na burze a s investičným poradenstvom, spolupráca s komunálnymi politikmi. Každopádne nebude to s politikmi ich prvá skúsenosť.

Na Slovensku už počas pravicových kabinetov radili politikom pri predaji telekomunikácií i Globtelu a pracovali aj pre štátny Tipos. Za vlád Smeru radili s diaľničnými PPP projektmi ale aj štátnym železniciam, Jadrovej vyraďovacej spoločnosti a asistovali tiež pri spätnej kúpe Transpetrolu alebo pri predaji polovice SPP do rúk PPF a J&T. Prvá vláda Roberta Fica im dala spravovať aj Slovenský rastový kapitálový fond, v ktorom sú na rozvoj podnikania sústredené aj zdroje z Európskej únie.

Okrem východniara Ľ. Šoltýsa skupinu vlastnia aj Česi Vladimír Jaroš a Jan Sýkora.