Napriek tomu, že šéf Arcy Capital Rastislav Velič ubezpečil investorov, že našiel strategického investora, veritelia jeho finančnej skupiny, najmä tí drobní, sú stále znepokojení z ďalšieho vývoja. Obávajú sa, či uvidia aspoň nejaké peniaze zo svojich investícii.

Niektorí sa už spájajú a najímajú si kvalitných konkurzných právnikov, iní uvažujú, že svoje pohľadávky predajú J&T Banke. TREND komunikuje už s niekoľkými a hoci chcú zostať v anonymite, s ubiehajúcim časom sa ich odvaha zvyšuje.

Arca Capital
Neprehliadnite

Arca má vraj strategického investora z Londýna, píše o tom v liste klientom

Zaručená investícia

TRENDu sa napríklad ozval investor, ktorého by sme mohli nazvať drobný. Nakúpil dlhopisy Nova Real Estate Finance, dcéry Arca Capital Slovakia, s jej ručiteľským záväzkom za viac ako dvadsaťtisíc eur. Má podozrenie, že bol pri investovaní prinajmenšom zle informovaný, ak nie priamo zavádzaný finančným sprostredkovateľom z firmy FG Financial Group SK.

Agent investorovi tvrdil, že dlhopis podlieha veľmi prísnemu dozoru Národnej banky Slovenska (NBS) a spadá pod Garančný fond investícii, do ktorého Arca Brokerage House prispieva už roky. Uistil ho tiež, že ak by spoločnosť skrachovala alebo by mala mať problémy s vyplácaním úrokov, tak Garančný fond im vyplatí peniaze do 50-tisíc eur. Finančne menej zdatný investor týmto tvrdeniam uveril.

Podľa odborníkov na sprostredkovateľský biznis však takéto tvrdenia možno označiť za minimálne nepresné, ba až zavádzajúce.

„U klienta neznalého legislatívy finančného trhu môže táto informácia vzbudiť dojem, že Garančný fond garantuje aj prípadný krach obchodníka s cennými papiermi, v tomto prípade Arca Brokerage House, či krach samotného emitenta dlhopisu, čo nie je pravda,“ vysvetľuje Róbert Kopál, šéf Asociácie obchodníkov s cennými papiermi.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa