Ficom ohlásená megainvestícia v Banskej Bystrici sa rozplynula

Pohľad na budúci priemyselný park Šalková, v ktorom mala RKN Global preinvestovať 89 miliónov eur Zdroj: SITA

Investíciu RKN Global od začiatku sprevádzali viaceré pochybnosti. Ľudia z biznisu spoločnosť so sídlom v Dubaji nepoznajú. Ako svojich technologických partnerov uvádza ukrajinské firmy spájané s korupciou. Na zamyslenie boli aj chýbajúce certifikáty, ktoré sú pre pôsobenie v biznise s citlivými informáciami nevyhnutné.

RKN Global ešte začiatkom júna vyhlásila, že jej banskobystrická investícia napreduje. Pár dní pred marcovými voľbami jej vláda stihla odsúhlasiť stimuly vo výške 18 miliónov eur v podobe dotácie a daňových prázdnin, čo by pokrylo približne pätinu celkovej zamýšľanej investície.

Medzi dôvodmi zrušenia investície RKN Global vo vyhlásení uvádza opozičnú kritiku projektu a osobitne vypichuje kritický postoj denníka SME. Pridáva čerstvý argument odchodu Veľkej Británie z Európskej únie, ktorý vníma ako riziko pre svoju investíciu.

„Počas turbulentnej politickej atmosféry na Slovensku a v Európskej únii by bolo nerozumné, aby RKN Global pokračovala v projekte výstavby závodu v Banskej Bystrici. Vzhľadom k tejto situácii odmietame podporu ponúknutú slovenskou vládou,“ uvádza vo vyhlásení zakladateľ RKN Global Ronald Noble, bývalý riaditeľ Interpolu a podľa dokumentov z webu firmy jej stopercentný majiteľ.

Výroba v Banskej Bystrici mala štartovať na budúci rok. Počítalo sa s výrobou zhruba tridsiatky produktov, napríklad dokumentov s ochrannými prvkami, ďalej prístrojov na kontrolu pravosti cestovných dokladov alebo elektronických systémov na overenie identity osôb. Na každé pracovné miesto dostala RKN Global od štátu podporu okolo 14 500 eur a plánovala zamestnať podstatne viac ľudí, než etablovaní konkurenti z brandže, ktorí dlhé roky podnikajú na Slovensku.

Napríklad firma Giesecke & Devrient Slovakia mala ku koncu predminulého roka vyše štyri stovky zamestnancov, pričom v nitrianskom závode vyrobila 86 miliónov SIM kariet a viac ako 43 miliónov platobných a identifikačných kariet. Na Slovensku pritom pôsobí už desať rokov.

Muehlbauer Technologies v Nitre zase produkuje technológie a presné komponenty pre stroje na tvorbu a spracovanie kariet a oficiálnych dokumentov, pričom zamestnáva 340 ľudí. Rakúska firma Austria Card vyrába ročne 60 miliónov kariet a vo svojich siedmich závodoch a 14 regionálnych pobočkách zamestnáva celkovo 900 zamestnancov.