Festival Atmosféra bol približne osem hodín po ohlásení svojho deviateho ročníka nútený oznámiť svojim fanúšikom, že jeho tohtoročná kapacita je naplnená a všetky vstupenky už boli vypredané. Do spoločnosti to podľa jej organizátorov vysiela jasný signál: ľudia sa už nevedia dočkať kultúry a hromadných podujatí. Situácia na Slovensku sa však v spojitosti s delta variantom koronavírusu zhoršuje.

Gréta Pavlovová, zakladateľka rodinného festivalu Atmosféra hovorí, že ešte stále netuší, v akej podobe sa o necelý mesiac v Hontianskych Nemciach stretnú. Kapacita bude rovnaká ako na Pohode on The Ground, do tisíc fanúšikov v jednom momente, všetci pretestovaní priamo na mieste. Keďže ide o kapacitne oveľa menší festival, na ktorom sa po iné roky stretáva približne 3 000 účastníkov, nejde o výrazné okresanie. „Je však jedno, či pripravujete malý alebo veľký festival. Stále sú povinnosti rovnaké,“ konštatuje G. Pavlovová.

Vyššie náklady ako na plnú verziu

Náklady festivalu sú tento rok zvýšené o dezinfekciu a povinné testovanie účastníkov. „Paradoxom je, že človek si myslí, že robí festival pre tisíc návštevníkov a pri pohľade na finálny rozpočet zistí, že prevyšuje rok 2019, kedy sme hostili 3-tisíc ľudí.“ Na toto podujatie sa budú všeobecné náklady podľa slov G. Pavlovovej pohybovať v rozmedzí od 15- do 20tisíc eur. „Ja viem, že keď toto začuje organizátor Pohody alebo Grapu, povie si, že sú to veľmi nízke náklady. My sme ale oproti nim skutočne malý festival,“ smeje sa.

Testovanie detí

Festival Atmosféra je rodinným festivalom, preto sa uvažuje aj nad tým, že testovať sa budú musieť aj deti, ktoré majú šesť a viac rokov. „Stále je to v štádiu riešenia. Deti nie sú na testovanie zvyknuté, no práve nový delta variant sa u nich šíri najvýraznejšie,“ vysvetľuje šéfka festivalu. Spočiatku debatovali aj o tom, či neurobiť festival len pre zaočkovaných ľudí. Predaj lístkov spúšťali v čase, kedy boli vakcinačné čakárne plné a reálna možnosť zaočkovať sa bola skutočne nízka. „Vtedy sme si povedali, že toto urobiť nemôžeme. Napriek všetkému veľmi otvorene komunikujeme, že práve toto je cesta k slobode a napokon aj k tomu, aby sme sa na festivale stretli bezpečne,“ vysvetľuje.

Celé video

Diskusie na festivale Atmosféra budú rôzne. Ani jedna sa však nebude venovať očkovaniu ani téme covidu. „Otvárať takéto témy nechceme. Mám pocit, že po roku a pol, kedy sme všade zahltení informáciami o pandémii a očkovaní, chcú ľudia na festivale v prírode na toto všetko zabudnúť,“ hovorí G. Pavlovová. Cez komunikačné siete však naďalej odkazujú fanúšikom, aby sa naočkovať nechali.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa