Fabrika na Záhorí bude kompletizovať a následne v režime just-in-time dodávať sedadlá pre všetky SUV modely vyrábané v neďalekom závode bratislavskej automobilky Volkswagen. Ako pre TREND.sk uviedol generálny manažér Faurecie Gautier Lerouge, okrem už v súčasnosti vyrábanej novej generácie Audi Q7, budú ich sedačky putovať aj do modelov Volkswagen Touareg, Porsche Cayenne ako aj do Audi Q8.

Kľúčová fabrika

Nový závod má pre koncern Faurecia kľúčový význam. „Bude to globálne najväčší závod na just-in-time dodávku sedadiel v rámci skupiny. Nikde inde na svete nemáme fabriku na kompletizáciu sedadiel, v ktorej by pracovalo tisíc tristo ľudí,“ uvádza G. Lerouge. Slovenský závod bude navyše od roku 2018 generovať až desatinu celkových tržieb Faurecie v jej biznise so sedadlami.

Súčasťou kontraktu, ktorý Faurecia získala od Volkswagenu, je aj dodávka sedadiel pre chystané superluxusné SUV Lamborghini Urus. „Urus bude ďalším krokom. Dnes ešte nie sú úplne jasné všetky detaily týkajúce sa dizajnu. Výrobu pre tento model plánujeme umiestniť do nášho závodu v automotive parku pri Lozorne,“ dodáva G. Lerouge.

V ňom už aktuálne finišujú sedačky pre Q7 a Volkswagen UP! Produkcia pre prvý menovaný model sa však spolu so zamestnancami presunie od januára budúceho roku do novootvorenej továrne, čím sa firme uvoľnia tamojšie kapacity.

Začína lov na ľudí

Kapacita novej fabriky s rozlohou 27-tisíc metrov štvorcových bude po plnom nábehu v polovici budúceho roka 1 300 sedadiel denne. Vo výrobe bude na štyri zmeny pracovať 1 100 zamestnancov, zvyšných dvesto bude robiť v administratíve. Nových ľudí chce Faurecia nájsť najmä v okolí, čo však vzhľadom na koncentráciu subdodávateľov pre automobilový priemysel bude značne náročné.

„Sme konkurencieschopní pokiaľ ide o platy. Tie sú u nás vyššie v porovnaní s inými firmami v automobilovom priemysle. Nie je to však len o peniazoch, snažíme sa mať dobré vzťahy so zamestnancami, motivovať, rozvíjať ich a dať im možnosť kariérneho rastu. V novom závode im chceme zároveň poskytnúť najlepšie pracovné podmienky, k čomu prispejú aj moderné pracovné priestory,“ vysvetlil G. Lerouge.

Na Slovensku rastú

Faurecia má na Slovensku výrobné závody v Hlohovci, Košiciach, Žiline, Trnave a pri Lozorne a servisné centrum v Bratislave. Svoj hlohovecký závod na výrobu nárazníkov pre automobily však firma odpredala v rámci transakcie na globálnej úrovni francúzskemu výrobcovi plastových komponentov Plastic Omnium.

Faurecia bola vlani podľa údajov poradenskej spoločnosti PwC ôsmym najväčším dodávateľom pre automobilový priemysel na svete s tržbami na úrovni 23 miliárd dolárov. Spoločnosť vyrába automobilové sedačky, interiérové a exteriérové doplnky či technológie emisných kontrol.