„Súd potvrdil reštrukturalizačný plán dlžníka, a tak ten môže začať s jeho plnením a postupným oddlžovaním,“ informoval TREND reštrukturalizačný správca firmy Lukáš Tyko s tým, že rozhodnutie súdu bude oficiálne zverejnené aj v najbližšej aktualizácii obchodného vestníka.

Banky to len tak nenechajú

Dá sa pritom predpokladať, že súd pri ponechaní firmy v rukách mäsiara vychádzal hlavne z toho, že okrem bánk súhlasili s reštrukturalizačným plánom firmy všetci ostatní veritelia, ktorí disponovali nadpolovičným objemom pohľadávok.

Mäsokombinát sľúbil vo svojom reštrukturalizačnom pláne aj svojim nezabezpečeným veriteľom až polovičné vrátenie svojich starších dlhov tak ako mu to nakazuje tuzemská legislatíva.

V neposlednom rade mohol súd prihliadať aj na to, že podnik, ktorý pred svojim pádom do dlhov držal až pätinu slovenského trhu s mäsovými výrobkami, stále beží na približne 70 percent pôvodného výkonu. Naďalej je o jeho výrobky nemalý záujem a zamestnáva aj niekoľko stoviek ľudí.

Úverujúce banky firmy, ktorými sú Poštová banka a tuzemská vetva ČSOB, by ale naďalej videli podnik radšej v konkurze a v rukách iného nového majiteľa, ktorý by mohol vzísť práve z konkurzného predaja.

Oficiálne banky o svojom púchovskom klientovi pre médiá hovoriť nechcú, no podľa informácií TRENDU zvažujú, že proti rozhodnutiu trenčianskeho okresného súdu podajú odvolanie na súdy vyššej inštancie. Konkrétne majú zvažovať odvolanie na Ústavný súd.

Divoko spravovaný dlžník

Fabuša proti vôli bánk zachránil súd, tie to len tak nechcú nechať

Anton Fabuš Zdroj: Maňo Štrauch

Odpor bánk voči oddlženiu mäsokombinátu vychádza pritom hlavne z toho, že okolo podnikania A. Fabuša z posledného obdobia existuje toľko neznámych i kontroverzných vecí, že banky 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa