Košická spoločnosť získala rastové investície zo súkromných dlhových fondov spravovaných CVI začiatkom augusta. Majú podporiť expanziu a posilniť jej pracovný kapitál. „Výšku investície nebudeme zverejňovať, jedná sa ale o niekoľko miliónov eur,“ hovorí výkonný šéf Exisportu Peter Vaľo.

CVI získa z transakcie finančný benefit v podobe úrokového výnosu počas obdobia poskytnutia zdrojov. Detailnejšie parametre investície partneri nezverejňujú.

Financie použije Exisport na otvorenie nových predajní v Martine, Trnave, Košiciach a Prešove, rozšíri tiež portfólio ponúkaných značiek. „Prinesieme viac výrobkov do našich obchodov po celom Slovensku, ako aj do nášho e-shopu,“ poznamenáva P. Vaľo. Na zahraničné trhy reťazec vstupuje len prostredníctvom nového internetového obchodu Exisport.com.

Prvá slovenská investícia

V prípade poľskej spoločnosti CVI ide o prvú transakciu ňou spravovaných investičných fondov na Slovensku. „Veríme, že Exisport má dobré vyhliadky na to, aby upevnil svoju pozíciu špičkovej siete športových potrieb na Slovensku, ktorej oporou je manažérsky tím, značka a široké pokrytie obchodmi,“ uvádza Radoslav Tausinger, výkonný riaditeľ CVI pre Česko a Slovensko.

Credit Value Investments má sídlo vo Varšave, pričom na trh vstúpila v roku 2012. Je profesionálnym správcom fondov poskytujúcich dlhové financovanie, čo je v podstate alternatíva k štandardnému bankovému úveru. Ako jeden z lídrov v nebankovom dlhovom financovaní malých a stredných podnikov i v oblasti nehnuteľností v strednej a východnej Európe (CEE) spravuje fondy v celkovej výške viac ako 1,2 miliardy eur.

Exisport majú nakopnúť milióny z Poľska, otvorí nové obchody

Zdroj: Exisport

Podľa informácií z internetovej stránky CVI zvyknú fondy investovať do jedného projektu na najviac štvorročné obdobie sumu od dvoch do pätnásť miliónov eur. Nezameriavajú sa pritom špecificky na konkrétne sektory.

Doposiaľ CVI uzatvorila viac ako päťsto transakcií týkajúcich sa financovania podnikov v Poľsku a ďalších krajinách CEE. V júli expandovala na rumunský trh, keď prostredníctvom svojich fondov nakúpila dlhopisy developerskej spoločnosti Impact Developer & Contractor za 12 miliónov eur.

Nové obchody a návrat do zisku

Exisport patrí k popredným predajcom športového tovaru na Slovensku. Prvý obchod otvoril v domácich Košiciach pred štrnástimi rokmi. V súčasnosti prevádzkuje 32 kamenných predajní a internetový obchod. Sieťou malých a stredne veľkých retailových prevádzok pokrýva celý slovenský trh.

Pred šiestimi rokmi sa firma dostala do finančných ťažkostí, aj v dôsledku nevydarenej expanzie na poľský trh. Následne prešla reštrukturalizáciou a snažila sa ozdraviť podnikanie. Ťažkosti prekonala a udržala sa na trhu s približne tromi desiatkami predajní.

Exisport majú nakopnúť milióny z Poľska, otvorí nové obchody

Peter Vaľo Zdroj: Miroslava Spodniaková

Tržby Exisportu sa v posledných rokoch znižovali aj vplyvom silnejúcej konkurencie, vlani dosiahli 24,6 milióna eur pri takmer polmiliónovej strate. Výraznejšie benefity čerstvej finančnej injekcie firma očakáva na budúci rok. „Veríme, že už rozšírené portfólio obchodov a predajný sortiment nám pomôže zvýšiť tržby o viac než dvadsať percent a vygenerovať výrazne pozitívny hospodársky výsledok,“ konštatuje P. Vaľo.

Väčšinovým majiteľom Exisportu je jeden z jeho zakladateľov, košický podnikateľ Miroslav Blaško. Druhým spoločníkom sa po odchode spoluzakladateľa Tomáša Béla stal manažér Peter Vaľo, ktorý kontroluje pätinový podiel vo firme.

O priazeň Slovákov na trhu so športovými potrebami sa bije viacero retailových hráčov. K najznámejším predajcom patria popri Exisporte české Sportisimo, Intersport, francúzsky Decathlon či britský SportsDirect.