V oravskej obci Krivá sa dodnes vyvinula firma, ktorá potvrdzuje, že Slováci vedia byť v biznise svetoví. Spoločnosť MTS sa venuje automatizácii priemyslu. Jej zakladateľ Juraj Habovštiak, ktorý v roku 2019 získal titul EY Podnikateľ roka, dnes pomáha svojím manažérom rozvíjať nové pobočky. Potrebujú nové kapacity, pretože zmeny na trhu sa dejú výrazným tempom.

Jung Jin Seo. EY podnikateľ roka z Južnej Kórei prináša lacné lieky pre najzávažnejšie ochorenia.
Neprehliadnite

EY podnikateľ roka je Jung Jin Seo z Južnej Kórey. Jeho práca je protilátkou pre zdravotníctvo

Oravcov vlaňajšia koronakríza pribrzdila, ale napriek tomu sa im počas náročného roka podarilo dosiahnuť rekordné tržby. „Tento rok je pre nás ešte oveľa ťažší a náročnejší,“ naznačuje J. Habovštiak. Najnovšie biznis firmy podporila dotáciou aj vláda. Pomoc sa pri investíciách síce hodí, tvrdí biznismen. Nebolo však jeho zámerom o ňu žiadať.

Na čo sa aktuálne firma zameriava a čo je v súčasnosti jej prioritou?

Vo výrobných technológiách a v automatizácii sa sústredíme na nové projekty súvisiace s nástupom elektromobility. V energetike rozvíjame ďalej spoluprácu vo vývoji a výrobe produktov s nórskou firmou Pixii. Tiež pokračujeme vo vývoji nášho softvéru Inxton pre efektívnejšie programovanie riadiacich systémov. Vyvinuli sme vlastný systém automatických vibračných dopravníkov a podávania drobných súčiastok. Museli sme posilniť export, pretože nám výrazne narástli zákazky, ktoré realizujeme mimo územia Slovenska. Vo firme sa boríme s nedostatkom priestorov. Preto dokončujeme stavbu budovy pre projektové a konštrukčné tímy a pripravujeme stavby nových výrobných hál v Krivej, v Banskej Bystrici a v Liptovskom Mikuláši.

Habovstiak Juraj, MTS Kriva
Zdroj: Trend, Milan David

Sú tieto investície spojené aj s novými projektami a odberateľmi?

Áno. Ako som uviedol, rozvíjame viaceré oblasti. Zvládnutie nových výziev v priemyselnej výrobe vyžaduje posunúť sa kompetenčne do nových projektov nielen pre terajších zákazníkov, ale aj nových. Napríklad výrobca elektromobilov Tesla. To vyžaduje neustále sa učiť a rozširovať kapacity. K tomu dodám, že my neinvestujeme preto, aby sme investovali, ale preto, že to potrebujú a vyžadujú zákazníci. Bez investícií by sme im nemohli pomáhať na takej úrovni, ako sa od nás teraz žiada.

Firmu v tejto veci podporila aj vláda sumou takmer tristotisíc eur. Požadovali ste takúto dotáciu?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa