Ešte nikdy neboli hnojivá a čpavok tak v centre pozornosti ako v súčasnosti. Ich výroba je silne závislá od zemného plynu, ktorého ceny sa vyšplhali do rekordných výšok. Mnohí európski výrobcovia hnojív preto obmedzili alebo úplne zastavili produkciu vo svojich fabrikách.

Problém sa šíri celou Európou, pričom sa mu nevyhli ani také krajiny ako Nemecko, Spojené kráľovstvo, Nórsko, Česko, Maďarsko, Poľsko, ale aj Slovensko. Táto situácia zosilňuje obavy o globálnu poľnohospodársku produkciu v čase, keď sú svetové zásoby mnohých komodít obmedzené a vojna medzi Ruskom a Ukrajinou zatriasla aj vývozom obilia.

Očakávané zníženie výroby hnojív zásadne ovplyvní najbližšiu výsadbu a úrodu na poliach. Global Fertilizer Impact Monitor od spoločnosti Gro kvantifikoval vplyv zníženého používania dusíkatých hnojív na produkciu štyroch základných plodín – kukurice, ryže, sóje a pšenice – v krajinách na celom svete. Podľa jeho výpočtov klesne tohoročná produkcia o 0,42 až 2,11 percenta v porovnaní s rokom 2021, v závislosti od úrovne používania hnojív. Výsledky pre jednotlivé krajiny sa podľa analytikov značne líšia.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa