Veľa prevádzok bolo počas niekoľkých mesiacov nútene zatvorených, iné fungovali ďalej, ale pre mnohé obmedzenia dosahovali minimálne tržby. Postupne sa tak dvíha vlna nevôle proti štátu.

Viacerí podnikatelia sa rozhodli svoju bezvýchodiskovú situáciu riešiť právnou cestou. Podali sťažnosť o náhradu škody, ktorú im spôsobili nesystémové protipandemické opatrenia. Medzi prvými sa objavila sťažnosť fitnescentier, ktorú Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) oznámil vláde Igora Matoviča. V prípade úspechu bude štát povinný ich odškodniť a určite nepôjde o pár eur, ale zrejme o milióny. Postupne sa k fitnescentrám pridávajú ďalšie subjekty.

Žiadajú náhradu zisku

Ako pre TREND potvrdil Peter Bubla, hovorca ministerstva spravodlivosti, sťažnosti boli žalovanej strane oznámené v decembri a konanie o nich bude prebiehať bežným spôsobom. O ich prijateľnosti ESĽP zatiaľ nerozhodol. „Sťažovateľmi sú majitelia fitnescentier, pričom sťažnosti sa týkajú údajnej nezákonnosti opatrení prijatých Úradom verejného zdravotníctva SR (ÚVZ), v dôsledku ktorých boli zatvorené. Uplatňujú si právo na pokojné užívanie majetku,“ objasnil P. Bubla.

Fitnescentrá boli uzavreté od 13. marca do 2. júna. Tvrdia, že utrpeli majetkovú ujmu, stratili príjem a klientelu, a tak podali ešte v júli 2020 sťažnosť pre svoju diskrimináciu štátom. Požadovali ušlý zisk aj odškodnenie prevádzok v podobe náhrady prevádzkových nákladov vynaložených za obdobie prvej vlny pandémie.  Podľa Pavla Kiseľa, šéfa Únie fitnescentier Slovenska, sa budú snažiť v prvom rade s vládou dohodnúť na mimosúdnom odškodnení.

„Do sťažnosti sa zapojilo 67 prevádzok, ale pre náročné procesné i finančné úkony, ktoré sa pohybujú v stovkách eur, ju napokon podalo iba 27 prevádzok. Po prvých mesiacoch pandémie boli majitelia ešte mierne optimistickí, nechceli sa naťahovať so štátom, dnes už sú odvážnejší,“ hovorí. Počas leta fitnescentrá dosahovali zhruba 20 percent bežných tržieb.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa